Дамески со гол во последната минута донесе победа на Халк Банка во дуелот со Матрикс

Халк Банка со срце на терен до победа над Матрикс

Халк Банка 2-1(1-1) Матрикс

Халк Банка: Мартин Дамески 40’ Самир Вели 16’
Матрикс: Никола Ристовски 4’

Израмнето прво полувреме ни прикажаа екипите на Халк Банка и Матрикс, двете екипи во овој дуел прикажаа борба на секоја педа од теренот. Екипата на Матрикс во 4та минута од полувремето го отвори резултатот со погодокот на Никола Ристовски, по што екипата на Халк Банка почна со константен притисок кон противничкиот гол. Ваквата игра на Халк Банка им донесе резултат и израмнување на резултатот на 1-1 во 16та минута со одличниот погодок на Самир Вели. До крајот на полувремето двете екипи се обидуваа да ја изненадат противничката одбрана но не успеаа во тоа па на паузата се замина со израмнет резултат. Во второто полувреме се продолжи во висок ритам на игра двете екипи го оставија срцето на терен, екипата на Халк Банка почесто се закануваше кон голот на противникот, а екипата на Матрикс својата шанса за реализација ја бараше преку брзи контра напади. Во Последната минута од натпреварот екипата на Халк Банка успеа да искористи грешка во одбраната на Матрикс и со одличен погодок на Дамески во 40та минута да дојде до бодовите во овој дуелсо резултат од 2-1.