Дуото Алексаовски – Мемети го водеше Темато до победа над А1

А1 6-10(3-4) ТЕМАТО

А1: Мартин Ангеловски 20’ Јовица Наумовски 25’ Ненад Богдановиќ 3’ 18’ 24’ 38’
ТЕМАТО: Јане Крчаноски 8’ 12’ Ибрахим Мемети 24’ 36’ Мерис Халитовиќ 37’ 39’ Александар Томев 17’ Лазар Алексовски 15’ 22’ 29’

Во првото полувреме од натпреварот помеѓу екипите на А1 и ТЕМАТО двете екипи влегоа со максимално сериозен преистап и најавија динамично прво полувреме. Екипата на А1 прва дојде во водство во 3тата минута со погодокот на Богдановиќ и поведе со 1-0, по оваа негатива екипата на ТЕМАТО притисна кон противничкиот гол и успеа да дојде до израмнување во 8та минута со голот на Крчаноски. Во понатамошниот тек од полувремето се играше гол за гол крајно израмнето но во самиот финиш екипата на ТЕМАТО успеа со еден гол разлика да оди на заслужен одмор. Во второто полувреме екипата на ТЕМАТО успеа да ја искористи подолгата клупа и со чести измени наметна висок ритам кој екипата на А1 не можеше да го прати поради краткиот ростер. На крајот екипата на ТЕМАТО предводена од Алексовски и Мемети успеа да го добие натпреварот со 6-10.