ЕВН преку контра напади дојде до победа над Шпаркасе Банка

ЕВН 6-3(4-1) Шпаркасе Банка

ЕВН: Дарко Стоилевски 18’ 31’ Наум Бадаловски 6’ Бојан Тодоровски 8’ 9’ 27’
Шпаркасе Банка: Христијан Тодоровски 8’ 26’ Марјан Спасовски 30’

Третото коло од Бизнис Лигата на Македонија го отворија екипите на ЕВН и Шпаркасе Банка во првата половина на полувремето двете екипи играа цврсто и ги одмеруваа силите на противникот. Прва екипата на ЕВН во 6 та минута го отвори резултатот преку погодокот на Бадаловски и поведе со 1-0, а веднаш по тоа со погодокот на Тодоровски успеа да го зголеми водството на 2-0. Екипата на Шпаркасе имаше брз одговор и во 8та минута успеа да намали на 2-1. До крајот на полувремето екипата на ЕВН имаше повеќе од играта па на паузата замина со предност од 4-1. Во второто полувреме екипата на Шпаркасе Банка притисна кон голот на ЕВН и до средината на полувремето дојде до резултат од 5-3. Сепак со ваквата отворена и агресивна игра екипата на Шпаркасе Банка подзаборави на одбраната што ЕВН вешто го искористи за преку контра напад да го добие овој натпревар со 6-3.