Матрикс со висок ритам на игра во второто полувреме го скрши отпорот на Ван Хоол

Матрикс 7-3(3-3) Ван Хоол

Матрикс: Петре Даиловски 27’ Мирко Богески 7’ 9’ 31’ Ивица Алампиоски 16’ Тони Брњарчевски 32’ 39’
Ван Хоол: Боше Петровски 8’ Дарко Анѓеловски 19’ Стефан Стојановиќ 20

Исклучително неизвесно прво полувреме одиграа екипите на Матрикс и Ван Хоол и на двете страни се играше отворен фудбал,a eкипите преку одлично организиран напад успеваа да дојдат отворена шанса за гол. Прва до водство дојде екипата на Матрикс преку Богески но по не цела минута екипата на Ван Хоол преку Петровски успеа да израмни на 1-1. До крајот на полувремето Богески и Алампиоски кај Матрикс се запишаа во листата на стрелците додека пак Ван Хоол преку Анѓеловски и Стојановиќ успеаа да израмнат на 3-3 резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме тренерот на Матрикс Младеновиќ со чести измени наметна висок ритам кои Ван Хоол кој беше пректично со една замена не можеше да го прати. Со ваква игра Матрикс успеа да го скрши отпорот на Ван Хоол и да дојде до победа од 7-3.