Ремито најреален исход во дуелот Ван Хоол и ЕВН

Ван Хоол 4-4(1-2) ЕВН

Ван Хоол: Даниел Стаменковски 17’ 22’ 23’ Игор МИнов 27’
ЕВН: Бојан Симоновски 16’ 39’ Вилијам Митев 31’ Бојан Тодоровски 13’

Осумнаесетото коло од Бизнис Лигата на Македонија го отворија екипите на Ван Хоол и ЕВН, екипите во овој натпревар влегоа со сигурна игра на средината од теренот со многу подавања и ја чекаа својата шанса преку брза контра. Екипата на Ван Хоол ја превзема иницијативата во ова полувреме и вршеше притисок кон голот на ЕВН, но направи голема грешка во одбраната па со одбиена топка од Тодоровски екипата на ЕВН успеа да поведе со 0-1. А после неколку минути екипата на ЕВН успеа и да го зголеми водството на 0-2, екипата на Ван Хоол се обидуваше резултатски да се врати во натпреварот но до полувремето не успеа во тоа па на паузата се замина со резултат од 1-2 во корист на ЕВН. Во второто полувреме екипата на Ван Хоол го подигна темпото на игра и со одлични погодоци од далечина успеа да дојде до израмнување, а кратко потоа и до целосен резултатски пресврт од 3-2. Екипата на ЕВН преку погодокот на Митев успеа да дојде до повторно израмнување и да ја направи завршницата на овој натпревар неизвесна. Во ваквата неизвесна завршница ремито беше најреален исход па екипите ги поделија бодовите со резултат до 4-4.