Ристовски со 7 гола ги водеше Матрикс до победа над DHL

DHL 3-12(1-4) Матрикс

DHL: Мартин Каровски 9’ 22’ Бранислав Кралевски 26’
Матрикс: Ивица Алампиоски 22’ 35’ Давид Ристовски 1’ 5’ 15’ 32’ 34’ 37’40’ Тони Брњарчевски 13’ 24’ 26’

Одличен почеток на екипата на Матрикс во дуелот со DHL тие од самиот старт на полувремето притиснаа кон противничкиот гол што им донесе рано водство од 0-2 со двата погодоци на Ристовски. Кон средината на полувремето екипата на DHL по изведен пенал успеа да дојде до намалување на разликата на 1-4. Сепак Матрикс одлично ја контролираше играта и со цврста одбрана и брз напад успеа да направи водство од 1-4 резултат со кој се замина на паузата. Во второто полувреме екипата на Матрикс продолжи со одлична игра, екипата на DHL иако имаше одлчини шанси не успеваше да најде против игра за денес расположените Матрикс. Како двигател на играта во екипата на Матрикс беше денес одличниот Ристовски кој со 7 погодоци ја водеше својата екипа до сигурна победа од 3-12.