Шпаркасе Банка сигурна во дуелот со Сава Осигурување

Сава Осигурување 3-7(0-3) Шпаркасе Банка

Сава Осигурување: Решат Рахмани 31’ Коста Глигуровски 26’ Aлександар Коцаре 36′
Шпаркасе Банка: Александар Бранов 17’ Игор Каланоски 40’ Стојанчо Јосифовски 16’ Христијан Тодоровски 2’ 38’ Филип Чижбановски 22’ 34’

Екипата на Шпаркасе Банка мошне мотивирано влезе во дуелот со Сава Осигурување, уште на самиот старт ја наметна својата препознатлива игра и со голман играч успеа да обезбеди играч плус во нападот. Натпреварот го отвори во раната фаза преку Тодоровски во 2та минута на кој му се приклучија Јосифовски 16та и Бранов 17та за водство од 0-3 на полувремето. Во второто полувреме екипата на Сава Осигурување се обиде да фати резултатски приклучо, но Шпаркасе Банка не дозволи инзенадување со чести измени успеа да го одржи ритамот и влезе во мирна завршница. Со ваквата игра екипата на Шпаркасе Банка успеа да слави во овој натпревар со 3-7.