Осврт на третото коло од Бизнис Лигата на Македонија

Во рамките на третото коло беа одиграни 13 возбудливи натпревари полни со пресврти одлични индивидуални акции и прекрасни погодоци.

Во првиот дуел ЕВН со убедлива игра дојде до победа над Пекабеско

Одличен старт за екипата на ЕВН со екипата на Пекабеско, со погодокот на бадаловски во 5та минута екипата на ЕВН го отвори резултатот. Овој рано постигнат погодок на екипата на ЕВН и даде дополнителен мотив па тргна уште пожестоко кон голот на Пекабеско што резултираше со комотно водство од 0-3 до 15та минута. Екипата на Пекабеско со сите сили се обидуваше да постигне погодок и да фати резултатски приклучок но не успеа во ова полувреме, па до крајот на полувремето примија уште два гола за високо водство од 0-5 за ЕВН на полувремето. На стартот од второто полувреме екипата не Пекабеско успеа да постигне погодок и тргна поагресивно со цел да ја намали високата негатива на полувремето. Таквата офанзивна игра скапо ги чинеше, екипата на ЕВН го казнуваше секој нивни кикс за на крајот да го добие овој натпревар со убедливи 1-9.

Стрелци на головите беа:
Пекабеско: Александар Спасовски 24’
ЕВН: Наумче Бадаловски 5’ 32’ Бојан СИмоновски 34’ Ајет Новобрдалија 11’ 15’ 24’ Бојан Тодоровски 16’ Томислав Блажевски 20’ Дејан Китановски 39’

Во неизвесна завршница МЕПСО и Џојсон Сејфти Системс ги поделија бодовите

Интересно прво полувреме одиграа екипите на МЕПСО и Џојсон Сејфти Системс, уште на самиот почеток на натпреварот и двете екипи започнаа со офанзивен стил на игра па се редеа шанси на двате страни. ЕКипата на МЕПСО во 5та минута успеа да искористи грешка во одбраната на Џојсон Сејфти Системс и успеа да го отвори резултатот, по ова екипата на Џојсон Сејфти Системс направи неколку промени во играчкиот кадар и започна со поофанзивна игра што вроди во 10та минута и израмнување на резултатот. До крајот на полувремето и двете екипи имаа свои одлични периоди на игра успеаа да создадат шанса за погодок но имаа слаба реализација па на полувремето заминаа со 1-1. На стартот од второто полувреме екипата на Џојсон Сејфти Системс изврши силен притисок кон голот на МЕПСО и со два погодоци во 24та и 25та минута успеа да направи целосен резултатски пресврт и да создаде вотство од 1-3. Екипата на МЕПСО не се откажуваше лесно од овој натпревар и со погодоците во 32та и 33та минута успеа да дојде до израмнување и да ја направи завршницата од натпреварот супер интересна. По ова следуваа два погодоци за екипата на Џојсон Сејфти Системс во 37та и 39та минута за водство од 3-5 а веднаш потоа следуваше брз одговор од МЕПСО во 39та и 40та минута за израмнување на 5-5 и поделба на бодовите.

Стрелци на головите беа:
МЕПСО: Зоран Деспотовски 33’ Борис Трајковски 5’ 32’ Стефан Коцевски 39’ 40’
Џојсон Сејфти Системс: Стефче Влековски 37’ Нерди Бајрами 24’ Борче Агриловски 10’ 25’ 39’

Аптив со гол во последната минута дојде до победа над Аџибадем Систина

Екипата на Аптив со рано водство уште во 3та минута го отвори натпреварот со екипата на Аџибадем Систина, по оваа негатива екипата на Систина започна со поагресивна игра во фаза на одбрана и напад што вроди со плод со погодокот на Димковски во 9та минута за изранување на резултатот на 1-1. Екипата на Аптив во 15та минута преку Наумоски успеа да реализира за повторно да го превземе водството на 1-2. Во последната минута од полувремето екипата на Аџибадем Систина успеа да пропушти одлична шанса за израмнување па на полувремето се замина со 1-2 во корист на Аптив. На стартот од второто полувреме екипата на Систина вршеше притисок кон голот на Аптив што и донесе погодок во 24та минута за израмнување на резултатот на 2-2. Во останатиот дел од натпреварот и двете екипи игра крајно израмнето гол за гол. Во ваквата игра екипата на Аптив беше поснаодлива и со гол во последната минута од натпреварот успеа да ги однесе бодовите. Крај 4-5

Стрелци ан головите беа:
Аџибадем Систина: Кристијан Димковски 9’ 35’ Далибор Дамјановиќ 34’ Мирослав Неделковски 24’
Аптив: Алксандар Марковски 40’ Љупчо Наумовски 15’ Кире Стаматовски 3’ 30’ 38’

WP Data Tables

Ван Хоол со сигурна игра до победа над ФК на глуви Слобода

Возбудливо прво полувреме одиграа екипите на ФК на глуви Слобода и Ван Хоол, прва до водство дојде екипата на Ван Хоол со погодок во 8та минута. Екипата на ФК на глуви Слобода брзо успеа да се врати резултатски во натпреварот со погодок во 11та минута за израмнување на 1-1. Натпреварот продолжи во висок ритам на игра, а последните минути од полувремето и припадна на екипата на Ван Хоол која со погодоци во 18та и 20та минута успеаа да се стекне со водство од 1-3 резултат со кој се замина на полувремето. На стартот на второто полувреме екипата на ФК на глуви Слобода успеа да постигне погодок и да дојде на само гол негатива, следуваше брз одговор со вториот гол на Саздовски за повторно екипата на Ван Хоол да го зголеми водството на 2-4. До крајот на натпреварот екипата на Ван Хоол имаше повеќе од играта па го доби овој натпревар со 3-6.

Стрелци на головите беа:
ФК на глуви Слобода: Сатула Алими 11’ Јасин Алими 23’ Ибо Шакиров 29’
Ван Хоол: Антонио Петровски 20’ Даниел Стаменковски 18’ 40’ Ненад Саздовски 8’ 24’ Филип Белчовски 32

Лукоил со пресврт дојде до победа над ЕЛЕМ

Првата фаза од полувремето во дуелот помеѓу Лукоил и ЕЛЕМ помина во мирен ритам без многу шанси за погодок на двете страни. Како одминуваше времето и двете екипи го засилуваа темпото на игра па почнаа и да се редат шанси на двете страни, во таквата отворена игра екипата на ЕЛЕМ беше таа која што го отвори резултатот со погодок во 15та минута. Екипата на Лукоил во 17та минута успеа да возврати за резултатски егал. И кога се очекуваше дека на полувремето ќе се замине со израмнет резултат екипата на ЕЛЕМ буквално во последната секунда од полувремето со голот на Реџепи успеа да дојде до предност од 1-2 резултат со кој се замина на паузата. Во второто полувреме екипата на Лукоил со фуриозн почеток успеа за само неколку минути да направи целосен резултатски пресврт. Екипата на ЕЛЕМ по овој шок во раната фаза во текот на целото полувреме се обидуваше да ја пронајде својата игра со цел да дојде до израмнување, но сепак екипата на Лукоил со одлично поставена игра не дозволи изненадување и го доби овој натпревар со 5-2.

Стрелци на головите беа:
Лукоил: Дејан Зиков 17’ 25’ Мартин Алаѓозовски 23’ Лоренцо Николовски 34’ Васко Стефанов 36’
ЕЛЕМ: Ивица Апостоловски 15’ Сенвет Реџепи 20’

Екипата на Макпетрол беше убедлива во дуелот со Тиквеш

Првото полувреме од натпреварот помеѓу Тиквеш и Макпетрол во целост и припадна на екипата на Макпетрол која уште на самиот старт се стекна со комотно водство па веќе во 6та минута беше 0-3. Екипата на Тиквеш во овој натпревар влезе со намален ростер на играчи што се одрази на нивната игра. До крајот на полувремето екипата на Макпетрол го диктираше темпото на игра и од минута во минута го зголемуваше водството на крајот ова полувреме го добија со високи 2-7. Во второто полувреме екипата на Тиквеш се обиде на сите можни начини да ја намали високата предност од полувремето но едноставно не успеваше да најде противигра за денес расположениот Макпетрол. Екипата на Макпетрол имаше целосна контрола врз играта и резултатот па го доби овој натпревар со високи 3-14.

Стрелци на головите беа:
Тиквеш: Нонислав Ранѓеловиќ 20’ Деко МАрков 40’ Филип Велјановски 15’
Макпетрол: Мишо Ѓорѓиевски 4’ 5’ 19’ 30’ Марко костенцовски 6’ 24’ 38’ Ибраим Исмаили 14’ Игор Стојковски 27’ 39’ Никола Секуловски 14’ Александар Мишоски 18’ Христијан Мицевски 32’ 35’

WP Data Tables

Јовановски џокер кај Еуро Табак за победа над Окта

Првиот дел од полувремето во дуелот помеѓу Еуро Табак и Окта помина во жесток ритам со многу борба за секоја педа од теренот но без изгледни прилики за погодок бидејќи и двете екипи беа претпазливи, па затоа и изостанаа погодоците. Како одминуваше времето двете екипи започнаа со поофанзивен стил на игра што и донесе погодок на екипата на Окта во 11та минута и водство од 0-1. По оваа негатива екипата на Еуро Табак започна со поагресивна игра и вршеше притисок со цел да дојде до израмнување, но таквата отворена игра екипата на Окта ја казни во 14та минута кога со проектилот на Димитриевски зголеми на 0-2. До крајот на полувремето екипата на Еуро Табак со сите сили се обидуваше да фати резултатски приклучок што и успеа во 17та минута со погодокот на Јанковски и намалување на резлутатот на 1-2 резултат со кој се замина на паузата. Во второто полувреме екипата на Еуро Табак уште на самиот старт се префрли на противничката половина што даде резултат уште 21та минута кога го израмнјиа резултатот на 2-2. По што следеше одлична игра во која Еуро Табак од ракав го извади својот џокер Јовановски кој имаше своја вечер и со одлична реализација од два погооци едно подруго успеа да и донесе победа на екипата на Еуро Табак од 5-2.

Стрелци на головите беа:
Еуро Табак: Мартин Ливрински 21’ 40’ Дејан Јанковски 17’ Григориј Јовановски 35’ 38’
Окта: Наум Костовски 11’ Иван ДИмитриевски 14’

А1 беа убедливи во дуелот со Уни Банка

Динамично прво полувреме одиграа екипите на А1 и Уни Банка, прва во водсетво дојде екипата на А1 со погодок во 3та минута. Екипата на Уни Банка направи неколку промени во играчкиот кадар што вроди со плод во 7та минута за израмнување на резултатот. По овие воведни погодоци екипата на А1 го подигна темпото на игра и започна естоко да напаѓа кон голот на Уни Банка па за само неколку минути успеа да се стекне со солидна предност која ја одржуваше до полувремето на кое замина со предност од 6-3. На стартот на второто полувреме екипата на Уни Банка успеа да ја намали разликата на 6-4 што ја мотивираше да започне со силен притисок кон голот на А1 со цел да дојде до израмнување. Сепак екипата на А1 одлично ја постави својата игра во одбраната не дозволи изненадување и го доби овој натпревар со 11-6.

Стрелци на головите беа:
А1: Мартин Тодоровски 20’ 30’ Никола Спасевски 8’ Јовица Наумовски 37’ 40’ 40’ Иле Никодиноски 18’ 31’ Ненад Богдановиќ 3’ 12’ 12’
Уни Банка: Владислав Хаџидинев 38’ Ѓорѓи Пецевски 39’ Ивица Орозовски 23’ Ангел Петков 14’ Александар Кузинаков 7’ 9’

Џонсон Мети со одлично второ полувреме дојде до победа над Водовод

Израмнето прво полувреме одиграа екипите на Водовод и Џонсон Мети, прва во водство дојде екипата на Џонсон Мети со погодок во 4та минута. Следуваше брз одговор од екипата на Водовод со погодокот на Христовски во истата минута за израмнување на резултатот. По овие воведни погодоци се продолжи во силен ритам на игра со многу борба по целиот терен, во таквата игра во ова полувреме изостанаа погодоците па на полувреме се замина со погодоците од 4та миута 1-1. Во второто полувреме поточно во 24та минута екипата на Џонсон Мети со погодокот на Ристов успеа повторно да го превземе водството на 1-2. Ова беше знак за екипата на Водовод да започне со жесток притисок кон голот на Џонсон Мети што вроди со плод во 29та минута за израмнување на 2-2 за да го направи преостанатиот дел од натпреварот интересен. Во таквата завршница поуспешна беше екипата на Џонсон Мети која го доби овој натпревар со 3-2.

Стрелци на головите беа:
Водовод: Горан Христовски 4’ Стојанче Величковски 29’
Џонсон Мети: Благојче Божиновски 4’ Бобан Ристов 24’ 32’

Сава Осигурување со пресврт дојде до победа над Гранит

Возбудливо прво полувреме одиграа екипите на Гранит и Сава Осигурување, екипата на Гранит во 4та минута со погодокот на својот голман успеа да го отвори резултатот на 1-0. По оваа негатива екипата на Сава Осигурување се префрли на противничко поле и вршеше жесток притисок со цел да дојде до израмнување. Екипата на Сава успеа да создаде неколку одлични шанси за погодок, но екипата на Гранит одлично ја постави својата игра во одбраната и успеваше да одолее на притисокот се до крајот на полувремето. Во второто полувреме екипата на Сава Осигурување влезе многу жестоко и уште на самиот старт со двата евро-голови на Данило Поповски во 21та и 22та минута успеа да направи целосен резултатски пресврт 1-2. Екипата на Гранит со неколку промени во играта успеа да ја превземе иницијативата што им донесе израмнување во 28та минута. Екипата на Сава Осигурување последните минути од натпреварот ги одигра во одличен ритам па успеа да слави со резултат од 4-6.

Стрелци на головите беа:
Гранит: Пепи Мицев 28’ 36’ Александар Димитровски 4’ 34’
Сава Осигурување: Данило Поповски 21’ 22’ 31’ 33’ Коста Глигуровски 29’ Данило Апостолски 40′

ЈСП преку Павловиќ дојде до победа над ТАВ

Израмнето прво полувреме одиграа екипите на ТАВ и ЈСП, прва во водство дојде екипата на ЈСП со погодокот на Павловиќ. Следуваше брз одговор од екипата на ТАВ која со погодок во 9та минута успеа да дојде до израмнување на 1-1. Екипата на ЈСП веќе во следната минута со вториот погодок на Павловиќ успеа да дојде повторно до водство. Екипата на ТАВ во 12та минута успеа да реализира еден контра напад и повторно да дојде до израмнување. До крајот на полувремето двете екипи имаа прилики да го превземат водството но имаа слаба реализација па на полувреме се замина со 2-2. На стартот на вториот дел екипата на ЈСП ја превзеде иницијативата и започна со жесток притисок кон голот на ТАВ што и донесе резултат во 27та со два погодоци постигнати преку Павловиќ. Екипата на Тав со чести ротации на играчи се обидуваше да ја пронајде својата игра и да фати резултатски приклучок но екипата на ЈСП не дозволи изненадување и го доби овој натпревар со 3-7

Стрелци на головите беа:
ТАВ: Мартин Арсовски 9’ 40’ Ријат Сулејмани 12’
ЈСП: Велко Серафимовски 33’ Љупчо Павловиќ 8’ 9’ 27’ 27’ Сабит Хусеини 30’ 40’

Матрикс и Фабрика Карпош – ГИМ ги поделија бодовите

Одличен старт за екипата на Матрикс во дуелот со Фабрика Карпош –ГИМ со погодокот на Даиловски во 2та минута. По ова рано водство екипата на Матрикс целосно ја контролираше играта и темпото во натпреварот, но како одминуваше времето екипата на Фабрика Карпош започна со многу агресивна игра во фаза на напад и одбрана што и донесе израмнување во 10та минута. Неколку минути подоцна поточно во 12та минута екипата на Фабрика Карпош успеа да реализира и да направи целосен резултатски пресврт. По ова екипата на Матрикс беше во позиција да го брка резултатот па до крајот на полувремето со постојан притисок се обидуваше да дојде до израмнување, но екипата на Фабрика Карпош успеа да одолее на притисокот па на полувремето замина со предност 1-2. На стартот од второто полувреме екипата на Матрикс со вториот погодок на Даиловски успеа да дојде до израмнување, следуваше брз одговор на Фабрика Карпош за повторно водство од 2-3. ЕКипата на Матрикс не се откажуваше лесно од натпреварот па во 35та минута успеа повтрно да дојде до израмнување и да ги направи последните минути вистинска драма. Во ваквата драматична завршница најреален исход беше поделба на бодовите. Крај 3-3

Стрелци на головите беа:
Матрикс:Петре Даиловски 2’ 24’ Андреј Синадиновски 35’
Фабрика Карпош – ГИМ: Георги Божиков 12’ Тони Котев 10’ Филип Илиевски 26’

Македонски Телеком убедливи во дуелот со Уника

Фуриозен старт за екипата на Телеком во дуелот против Уника, со погодоци во 2та, 4та и 7та минута се стекна со комотно водство од 3-0. Екипата на Уника се најде затекната од ова рано водство и во целост им се сруши целата концепција за игра. Екипата на Телеком ова полувреме ја контролираше играта и темпото и од минута во минута го зголемуваше водството за на полувремето да замине со висока предност 8-1. Во второто полувреме иста слика екипата на Телеком целосно го контролираше овој натпрева и покрај одбидите на Уника да ја намали високата негатива. Натпреварот заврши со високи 11-3 за екипата на Телеком.

Стрелци на головите беа:
Македонски Телеком: Данило Миладиновски 34’ Михајло Лазаревски 4’ 24’ Роберт Попоски 31’ Стефан Наскоски 20’ Гоце ФИлипов 2’ 7’ 8’Марко Узунов 9’ 11’ Филип Колевски 11’
Уника: Васко Колаков 39’ Тимотеј Нешовски 30’ Томислав Јовановски 11’

Ова коло се истакнаа следните поедници:

– Данило Поповски (Сава Осигурување) 4 гола
– Кире Стаматовски (Аптив) 3 гола
– Мише Ѓоргиевски (Макпетрол) 4 гола
– Љупчо Павловиќ (ЈСП) 4 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Борче Аргиловски (Џојсон Сејфти Системс), Јовица Наумовски (А1), Ненад Богдановиќ (А1), МАрко Костенцовски (Макпетрол), Ајет Новобрдалија (ЕВН), Ненад Саздовски (Ван Хоол), Петре Даиловски (Матрикс), Гоце Филипов (Македонски Телеком)

Екипа на колото: Сава Осигурување
Тренер на колото: Саше Буцевски (Еуро Табак)
Голман на колото: Бобан Ристов (Џонсон Мети)