Џонсон Мети со сериозен пристап до победа над Македонски Телеком

Џонсон Мети 4-1(4-0) Македонски Телеком

Џонсон Мети: Благоја Божиновски 2’ Бобан Ристовски 8’ 17’ Бране Стојановски 10’
Македонски Телеком: Марко Магденовски 40’

Екипата на Џонсон Мети одлично го отвори дуелот против екипата на Македонски Телеком со одличниот погодок на Божиновски во 2та минута. Овој рано постигнат погодок им даде дополнителен мотив на екипата на Џонсон Мети и веќе во 10та минута имаа комотно водство од 0-3. Екипата на Македонски Телеком по оваа негатива направи неколку ротации на играчите и се префрли на противничко поле вршејќи силен притисок со цел да фати резултатски приклучок, но екипата на Џонсон Мети одлично ја имаше поставено својата одбрана и не дозволи изненадување. На полувремето се замина со резултат од 4-0 за екипата на Џонсон Мети. Во второто полувреме екипата на Телеком направи промена во тактиката и во игра внесе голман играч вршејќи силен притисок во предно поле, тоа резултираше со неколку одлични шанси за погодок но голманот на Џонсон Мети беше на висина на задачата и успеа да го сочува својот гол. Последните минути од натпреварот екипата на Џонсон Мети ги одигра рутинирано и го доби овој натпрвар со резлутат од 4-1.