Македонски Телеком преку контри до победа над L.C. Waikiki

Македонски Телеком 7-2(2-1) L.C. Waikiki

Македонски Телеком: Михајло Лазаревски 30′ Роберт Попоски 38′ Стефан Наскоски 20′ Гоце Филипов 21′ 24′ Марко Магденовски 9′ 27′ 32′
L.C. Waikiki: Фуркан Фетаи 17′ 24′ Алојз Перхај 40′

На стартот од првото полувреме во дуелот помеѓу Македонски Телеком и L.C. Waikiki, екипата на Телеком наметна високо темпо на игра со многу борба на секоја педа од теренот. Екипата на Телеком ја наметна својата препознатлива игра со многу комбинаторика и воиграни акции што резултираше со водство во 9та минута. Екипата на L.C. Waikiki по оваа негатива направи неколку промени во играчкиот кадар и тргна во офанзива по израмнување на резултатот, што им успеа при крајот на полувремето во 17та минута. И кога се очекуваше судискиот свиреж во 20та минута екипата на Телеком реализираше преку Насковски за 2-1 и водство на полувреме. Во второто полувреме екипата на L.C. Waikiki фрли се на една карта тргнувајќи во целосна офанзива по резултатско израмнување, таквата отворена игра беше ризик по својот гол што екипата на Телеком знаеше да го казни преку контра напади. На крајот екипата на телеком го доби овој натпревар со високи 8-3.