Вип во фуриозна завршница до триумф над Пекабеско

Пекбасеко 2-6(1-2) Вип

Пекабеско: Александар Спасовски 10’ Ѓоре Бочваров 33’
Вип: Никола Спасевски 7’ Мартин Тодоровски 19’ Иле Никодиновски 31’ Мартин Ангеловски 38’ 39’ Младен Ѓорѓиоски 40’

Динамично прво полувреме одиграа екипите на Пекабеско и Вип, екипата на Вип беше таа која што ја превзема иницијативата и започна со жесток притисок уште на самиот старт што резултираше со водство во 7та минута од 0-1. Екипата на Пекабеско по само неколку минути игра успеа да постигне погодок за израмнување односно во 10та минута. По ова израмнување опадна темпото на игра, двете екипи беа претпазливи и повеќе внимаваа на својот гол, играчите на двата тима со удари од далечина се обидуваа да го превземат водството. До крајот на полувремето поточно во 19та минута екипата на Вип успеа да постигне погодок за резултат од 1-2 со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме се продолжи со отворен фудбал од страна на двете екипи, со многу шанси за погодок и на двете страни. Екипата на Вип во средината на полувремето успеа да постигне погодок и да се одлепи со 1-3. Сепак екипата на Пекабеско не се предаваше лесно, успеа да постигне гол со кој резултатски се врати во игра и го направи неизвесен финишот на натпреварот. Но екипата на Вип не дозволи изненадување па во последните некоку минути игра со неколку погодоци резултатски се одлепи и издвојува победа од 2-6.