Алкалоид во второто полувреме дојде до победа над Пекабеско

Пекабеско 2-5(2-2) Алкалоид

Пекабеско: Стефан Благојевски 2’ Ѓорѓи Бочваров 6’
Алкалоид: Синај Љазим 7’ 28’ Даниел Ристевски 22’ 25’ Бобан Митевски 19’

Екипата на Пекабеско одлично го отвори натпреварот против екипата на Алкалоид со погодокот на Благојевски во 2та минута, по овој рано постигнат погодок екипата на Пекабеско тргна пожестоко кон голот на Алкалоид па во 6та минута успеа да го зголеми водството на 2-0. Втората фаза од полувремето екипата на Алкалоид ја превзема иницијативата и се префрли на противничко поле бркајќи израмнување, во тоа успеа во 19та минута. На стартот од второто полувреме екипата на Алкалоид успеа да постигне два погодоци и да направи целосен резултатски пресврт и да се смени улогата на теренот екипата на Пекабеско да биде таа која брка израмнување. До крајот на натпреварот екипата на Алкалоид само ја заголеми предноста и ја осигура победата со резултат од 2-5.