Алкалоид со одличен финиш до победа над Македонски Телеком

Македонски Телеком 4-7(3-3) Алкалоид

Македонски Телеком: Михајло Лазаревски 38’ Стефан Насковски 13’ 15’ Наум Костовски 4’
Алкалоид: Даниел Ристевски 5’ 20’ 36’ Бобан Митевски 12’ Илија Арсовски 36’ 39’ Даниел Митич 34’

Динамично прво полувреме одиграа екипите на Македонски Телеком и Алкалоид, прва во водство дојде екипата на Телеком во 4та минута со голот на Костовски следуваше брз одговор на екипата на Алкалоид со голот на Ристевски и израмнување во 5та минута. Во средината на полувремето екипата на Алкалоид успеа да реализира еден контра напад за целосен пресврт во натпреварот. По ова следуваа одлични минути за екипата на Телеком кои со двата гола на насковски успеа повторно да ја врати резултатската предност, сепак во последните секунди од полувремето Ристевски стрелаше за Алкалоид и израмнување на резултатот 3-3. Во второто полувреме и двете екипи се определија за позатворена варијанта и повеќе беа сконцентрирани на одбраната, во фаза на напад тие се обидуваа со соло акции и удари од далечина да направат нешто повеќе. Во втората фаза од полувремето и припадна на екипата на Алкалоид која само за неколку минути успеа да постигне три погодоци и направи предност недостижна за екипата на Телеком која денеска беше со скратена клупа и практично без замена. Алкалоид го доби овој натпревар со резултат од 4-7