Во драматична завршница Аџибадем Систина славеа над ЕВН

ЕВН 3-4(1-2) Аџибадем Систина

ЕВН: Виктор Влаканчев 36’ Томи Илиевски 38’ Ајет Новобрдарија 13’
Аџибадем Систина: Кристијан Димковски 5’ Игор Ѓеорѓиевски 11’ 24’ 40’

Прво полувреме во кое екипата на Аџибадем Систина започна со офанзивен фудбал што и донесе предност во 5та минута од 0-1. По овој постигнат погодок екипата на Систина продолжи во ист ритам што и донесе ново водство во 11та минута од 0-2. Во вториот дел на полувремето екипата на ЕВН успеа да ги консолидира своите редови и да тргне жестоко кон противничкиот гол со цел да дојде до израмнување, тие успеаа во 13та минута да постигнат погодок и да дојдат само на гол негатива. До крајот на полувремето и двете екипи има уште по некоја шанса за погодок но не успеаа да реалзираат па на паузата се замина со резултат од 1-2. На стартот од вториот дел екипата на Аџибадем Систина успеа да постигне погодок и да го зголеми водството на 1-3, екипата на ЕВН не се откажуваше лесно од овој натпревар а со честа ротација на играчи и промена на тактиката успеаа да постигнат погодок во 36та минута за резултат од 2-3 и со тоа да ги направат последните минути од натпреварот вистинска драма. Во ваквата драматична завршница екипата на Аџибадем Систина успеа да да ја одржи предноста и да слави со резултат од 3-4.