Во израмнет натпревар ФК на глуви Слобода и ЈСП ги поделија бодовите

ФК на глуви Слобода 3-3(1-1) ЈСП

ФК на глуви Слобода: Милош Наумовски 34’ Самир Чеховиќ 8’ 33’
ЈСП: Лупчо Павловиќ 20’ Тихомир Фидановски 32’ 37’

Првиот дел по полувремето во дуелот помеѓу ФК на глуви Слобода и ЈСП и припадна на екипата на ФК на глуви Слобода, тие уште на самиот старт наметанаа вискоко темпо на игра и ја превзедоа иницијативата што резултираше со погодок и водство од 1-0 во 8та минута. Екипата на ЈСП по оваа негатива започна со силен притисок кон голот на ФК на глуви Слобода со цел да дојде до израмнување, ФК на глуви Слободаодлично ја постави својата игра во одбраната и успеваше да одолее се до последната минута од полувремето кога екипата на ЈСП со голот на Павловиќ успеа да дојде до 1-1 резултат со кој се замина на паузата. Во второто полувреме се продолжи со висок ритам на игра се редеа шанси за погодок и на двете страни екипата на ЈСП беше таа која постигна погодок во 32та минута за целосен пресврт. Следуваше брз одговор на ФК на глуви Слобода со погодоците во 33та и 34та минута за повторно водство од 3-2. До крајот на натпреварот ЈСП успеа да постигне погодок за 3-3 и поделба на бодовите.