Во натпревар полн со пресврти Лукоил беа поуспешни од Вип

Вип 5-7(3-5) Лукоил

Вип: Ненад Богдановиќ 9’ Јовица Наумовски 35’ Мартин Тодоровски 11’ Никола Спасевски 7’ Васко Дојчинов 24’
Лукоил: Марјан Цветковски 3’ Александар Аврамовски 19’ Дејан Зиков 6’ Мартин Алаѓозовски 12’ 16’ 23’ Антонио Фенов 40’

Одлични воведни минути на натпреварот ни приредија екипите на Вип и Лукоил, видовме рано водство на екипата на Лукоил уште во 3та минута со голот на својот голман Цветковски, Неколку минути подоцна и водство од 0-2 со голот на Зиков. По ова следуваа одлични минути за екипата на Вип која за само неколку минути успеа да постигне 3 погодоци и да направи целосен резултатски пресврт. Сепак екипата на Лукоил со голот на Алаѓозовски кон средината на полувремето успеа да реализира за уште едно израмнување и да ги направи преостанатите минути од полувремето супер интересни. Сепак до крајот на полувремето екипата на Лукоил успеа да искористи грешки во одбраната на Вип и да дојде до предност од два гола 3-5 резултат со кој заминаа на паузата. Во второто полувреме се продолжи во висок ритам на игра, на стартот на полувремето екипата на Лукоил успеа да постигне погодок и да го зголеми водството на 3-6, но екипата на Вип не се одткажуваше од овој натпревар па реализираше за намлалување на разликата. Овој погодок им даде дополнителен мотив да тргнат уште пожестоко кон голот на Лукоил и со сите сили да се обидат да се вратат во натпреварот , но Лукоил не дозволи изненадување па го доби овој натпревар со 5-7.