Драги Стојанов инспирација за целосен пресвр на ЕВН во дуелот со Алкалоид

Алкалоид 3-7(2-1) ЕВН

Алкалоид: Стефан Димовски 1’ 23’ Дениз Салковиќ 4’
ЕВН: Вилијам Митев 32’ 37’ 39’ Илија Мандаров 37’ Томи Илиевски 9’ 33’ Ајте Новобрдарија 32’

Првиот дел од полувремето и припадна на екипата на Алкалоид која со погодоци во 1та и 4та минута успеа да ја превземе предноста, по оваа негатива екипата на ЕВН се префрли на противничката половина обидувајчи се да дојде до израмнување. Екипата на ЕВН успеа да постигне погодок во 9та минута и да фати резултатски приклучок и да го направи остатокот од полувремето поинтересен. Сепак екипата на Алкалоид со сигурна игра во одбраната не и остави многу простор на екипата на ЕВН за игра па на полувремето замина со предност од 2-1. Во второто полувреме екипата на ЕВН фрли се на една карта и тргна во целосна офанзива, тие успеаа кон средината на полувремето да дојдат до израмнување на 3-3, а неколку минути подоцна со вториот гол на Илиевски до целосен пресврт. До крајот на натпреварот екипата на ЕВН имаше повеќе од играта и своите шанси успеа да ги претвори во погодоци за победа на овој натпревар со резултат од 3-7.