ЕВН го изржа притисокот на Окта

ЕВН 6-4(3-3) Окта

ЕВН: Бојан Маџовски 10’ 16’ Томи Илиевски 31’ Бојан Симоновски 22’ Ајет Новобрдарија 15’ Вилијам Митев 40’

Окта: Александар Јовчевски 12’ 35’ Иван Димитриевски 9’ 13’

Екипата на Окта одлично го започна дуелот против екипатга на ЕВН со погодок во 9та минута, веќе следната минута екипата на ЕВН одговори со голот на Маџовски и израмнување на 1-1. По ова следуваше одличен период на игра за екипата на Окта која успеа да постигне два гола едноподруго за водство од 1-3. Сепак до крајот на полувремето екипата на ЕВН со трпелива игра успеа да ја стопи предноста и на полувреме да се замине со 3-3. На стартот на второто полувреме екипата на ЕВН успеа да постигне погодок и да направи целосен резултатски пресврт, а неколку минути подоцна да постигне уште еден погодок за водство од 5-3. На екипата на Окта не и преостана ништо друго освен да започне со поагресивна игра и пресин кон голот на ЕВН како би дошла до израмнување, но екипата на ЕВН одлично ја постави својата игра во одбраната и успеа да одолее на притисокот на Окта до самиот финиш. Натпреварот заврши со 6-4 за ЕВН