ЕВН со одличен финиш до победа над С.Ц. Борис Трајковски

ЕВН 7-5(2-1) С.Ц. Борис Трајковски

ЕВН: Вилијам Митев 3’ Наумче Бадаловски 6’ 30’ 36’ Бојан Маџовски 38’ Бојан Симоновски 33’ Ѓорги Поповски 22’
С.Ц. Борис Трајковски: Горан Андоновски 15’ 33’ Јован Димовски 32’ Оливер Китановски 28’ Александар Василевски 26’

Интересно прво полувреме одиграа екипите на ЕВН и С.Ц. Борис Трајковски, екипата на ЕВН во првата фаза од полувремето имаше повеќе од играта што резултираше со водство од 2-0 во 6та минута. Екипата на С.Ц. Борис Трајковски со голман играч се обидуваше да створи вишок во нападот како би постигнале гол и за да фатат резултатски приклучок. Тоа им успеа во 15та минута преку еден одличен контра напад и реализација на Андоновски за намалување на водството на 2-1, резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме екипата на ЕВН постигна погодок и го зголеми водството од полувремето, по оваа негатива екипата на С.Ц. Борис Трајковски жестоко нападна кон противничкиот гол со цел да дојде до намалување на водството на ЕВН што им успеа во 29та минута за израмнување на резултатот на 3-3. Во финишот од натпреварот екипата на ЕВН успеа да ги искористи своите шанси за гол и да го добие овој натпревар со 7-5.