Илиевски ја осигура победата на Сава Осигурување во дуелот со Аџибадем Систина

Аџибадем Систина 3-11(1-6) Сава Осигурување

Аџибадем Систина: Ивица Петровски 37’ Игор Ѓорѓиевски 11’ Кристијан Димковски 40’

Сава Осигурување: Коста Глигуровски 6’ 7’ 33’ Трајче Илиевски 7’ 9’ 16’ 22’ 28’ Данило Апостолски 5’ 36’ 38’

Првото полувреме во дуелот помеѓу Аџибадем Систина и Сава Осигурување и припадна на екипата на Сава Осигурување која уште на самиот старт ја превзема иницијативата и изврши силен притисок кон голот на Систина што резултираше со погодок во 5та минута и водство од 0-1. Овој рано постигнат погодок и даде дополнителен мотив на екипта на Сава Осигурување за во наредните минути поточно до 9та минута да постигне уште 4 гола и да се стекне со високо водство од 0-5. До крајот на полувремето екипата на Систина се обидуваше да ја намали убедливата предност на Сава Осигурување што успеа во 11та минута со голот на Ѓоргиевски за 1-5, сепак екипата на Сава Осигурвање успеа да постигне уште еден погодок за убеливи 1-6 на полувремето. Во второто полувреме екипата на Систина со сите сили се обидуваше да ја пронајде својата препознатлива игра како би фатила резултатски приклучок, но екипата на Сава Осигурување со одлична игра во сите сегменти не дозволи изненадување и до гоби овој натпревар со убедливи 3-11.