Лукоил супериорни во дуелот со Гранит

Лукоил 8-4(4-1) Гранит

Лукоил: Владимир Секуловски 24’ Дејан Зиков 28’ Анѓелчо Арсов 18’ Мартин Алаѓозовски 10’ 20’ Антони Фенов 20’ 35’ 40’

Гранит:  Дарко Петров 18’ Дарко Стојановски 29’ Пепи Мицев 40’ Маријан Пачарски 39’

Првиот дел од полувремето во натпреварот помеѓу Лукоил и Гранит помина во мирен ритам без многу шанси за погодок и на двете страни. Како одминуваше времето екипата на Лукоил започна со својата препознатлива игра со многу комбинаторика и одлично воиграни акции што им донесе водство од 1-0 во 10та минута. Екипата на Гранит нападна жестоко кон голот на Лукоил и успеа во 18та минута да постигне погодок за израмнување на 1-1, но веќе во истата минута Лукоил успеа да реализира за повторно водство од 2-1. Кога се очекуваше на полувремето да се замине со резултат од 2-1 во последната минута екипата на Лукоил успеа да постигне два погодоци и на полувреме да замине со предност од 4-1. На стартот на второто полувреме екипата на Гранит тргна со сите сили во офанзива, но малку подзаборваи на својата одбрана што Лукоил го казни со погодок во 24та минута за високи 5-1. До крајот на натпреварот екипата на Лукоил имаше целосна контрола врз резултатот и играта па го доби овој дуел со високи 8-4