Маркарт преку контра напади до победа над Уни Банка

Уни Банка 2-6(1-2) Маркарт

Уни Банка: Зоки Мицев 28’ Ивица Орозовски 11’
Маркарт: Александар Ристовски 4’ Александар Јаневски 9’ 22’ Пеце Стојанов 29’ 39’ Димче Шојлев 40’

Интересно прво полувреме одиграа екипите на Уни Банка и Маркарт, воведните минути и припаднаа на екипата на Маркарт во кој успеаа да се стекнат со водство од 0-2 со головите во 2та и 4та минута. По оваа негатива екипата на Уни Банка се префрли на противничко поле и вршеше жесток притисок со цел да фати резултатски приклучок, тоа им успеа во 11та минута со голот на Орозовски. До крајот на полувремето екипата на Уни Банка имаше уште неколку изгледни прилики за израмнување но покажа слаба реализација па на полувремето екипата на Маркар успеа да замине со предност од 1-2. На стартот од второто полувреме екипата на Маркарт успеа да постигне погодок и да го зголеми водството на 1-3. По оваа негатива на екипата на Уни Банка не и преостануваше ништо друго освен да се префрли на противничко поле и жестоко да напаѓа со цел да фати резултатски приклучок. Екипата на Маркарт одлично ја постави својата игра во одбраната и не и остави простор за игра на екипата на Уни Банка, а преку контра напади спеваше да ги казнува за победа во овој натпревар за високи 2-6.