Матрикс со победа над Пекбеско ја продолжи победничката серија

Матрикс 5-2(4-1) Пекабеско

Матрикс: Никола Христовски 15’ 22’ 35’ Драган Брњарчевски 20’ 38’ Ивица Алампиоски 16’ 18’ 33’
Пекабеско: Андрија Периќ 25’ Мартин Здравевски 9’ 32’ Стефан Благојевски 37’ 40’ 40’

Интересно прво полувреме одиграа екипите на Матрикс и Пекабеско, првиот дел од полувремето и припадна на екипата на Пекабеско која го изненади противникот со офанзивна игра од самиот старт, што вроди со плод во 9та минута. По оваа негатива екипата на Матрикс се префрли на противничко поле и вршеше силен притисок кон голот на Пекабеско и за само неколку минути со одлични погодоци успеа да направи целосен пресврт и да го добие полувремето со 4-1. На отварањето на второто полувреме екипата на Матрикс успеа да постигне погодок за уште поголемо водство што не ја демотивира екипата на Пекабеско која успеваше да најде против игра и да фати резултатски приклучок но немаше доволно сила за целосен пресврт против денес расположената за игра екипа Матрикс која го доби овој дуел со 8-6