Осврт на дваесет и второто коло од Бизнис Лигата на Македонија

МЕПСО со тимска игра до победа над L.C. Waikiki

Интересно прво полувреме одиграа екипите на МЕПСО и L.C. Waikiki, екипата на МЕПСО одлично го отвори овој натпревар со погодоци во 3та и 6та минута за водство од 2-0. Следуваше брз одговор на екипата на L.C. Waikiki со погодоци во 6та и 9та минута за израмнување на 2-2. ДО крајот на полувремето и двете екипи имаа свои одлични периоди на игра но екипата на МЕПСО беше поуспешна во ова полувреме и замина со предност од 4-3. На стартот на второто полувреме екипата на L.C. Waikiki успеа да постигне погодок за израмнување на резултатот, по ова следуваше помирен период на игра во кој и двете екипи се обидуваа со удари од даличина да направат нешто повеќе. Кон средината на полувремето екипата на МЕПСО успеа резултатски да се одвои на два гола позитива, предност која ја сочува до крајот на натпреварот за победа од 8-6.

Стрелци на головите беа:

МЕПСО: Борис Трајковски 3’ 20’ Александар Боцевски 31’ 36’ Диме Рошкоски 6’ 9’ 39’ Слаѓан Ѓоргиевски 36’ 
L.C. Waikiki: Фуркан Фетаи 19’ 33’ Алојз Перхај 9’ Зуфер Зумбери 30’ 38’ Стефан Цветановски 20’

Во неизвесна завршница Макпетрол и Џонсон Мети ги поделија бодовите

Израмнето прво полувреме во жарот на борбата одиграа екипите на Макептрол и Џонсон Мети, видовме рано водство за екипата на Макпетрол во 2та минута. По ова следуваше одговор на екипата на Џонсон Мети во 8та минута и израмнување на 1-1. Во остатокот од полувремето се водеше жестока борба на секоја педа од теренот и двете екипи постигнаа по еден погодок па на полувремето се замина со резултат од 2-2. Во второто полувреме се продолжи со високо темпо на игра во кое и двете екипи беа претпазливи и внимаваа повеќе на својот гол. Во 31та минута екипата на Макпетрол од прекин успеа да реализира за водство од 3-2, на ова одговори екипата на Џонсон Мети во 33та минута и израмнување на резултатот на 3-3. Со ова натпреварот влезе во неизвесна завршница во која екипите ги поделија бодовите.

Стрелци на головите беа:

Макпетрол: Мишо Ѓоргиовски 2’ 31’ Александар Мишоски 11’
Џонсон Мети: Бојан Дејановски 33’ Благоја Божиновски 8’ 12’

Матрикс сигурни во дуелот со Уни Банка

Првото полувреме од дуелот помеѓу Уни Банка и Матрикс и припадна на екипата на Матрикс која уште на самиот старт ја превзеде иницијативата и ја наметна својата препознатлива игра со многу комбинаторика и одлично уиграни акции што вроди со плод во 5та минута за водство од 0-1. По ова екипата на Уни Банка започна со поагресивна игра па успеаа да створат неколку шанси за погодок но имаа слаба реализација, а тоа го казни Матрикс со погодок во 15та минута и водство од 0-2 резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме екипата на Уни Банка со сите сили се обидуваше да постигне погодок и да фати резултатски приклучок но никако не можеше да најде против игра за денес расположената екипа на Матрикс која и во второто полувреме имаше целосна контрола врз играта и резултатот па на крај го доби овој натпревар со високи 0-6.

Стрелци на головите беа:

Матрикс: Никола Христовски 36’ Дарко Цветковски 5’ Антонио Богдановски 34’ Петре Даиловски 29’ 39’ Ивица Алампиоски 15’

WP Data Tables

Рамстор со одлично второ полувреме до победа над Аџибадем Систина

Првиот дел од полувремето помеѓу Рамстор и Аџибадем Систина помина во мирен ритам на игра во кој и двете екипи ги одмеруваа силите. Како одминуваше времето двете екипи го засилуваа темпото на игра што донесе шанси за погодок и на двете страни, но играчите на двата тима покажаа слаба реализација па мрежите останаа мирни. Па кога се очекуваше мрежите да останат мирни преку еден контра напад во 18та минута Ведат Арслан стрелаше за Рамстор и водство од 1-0 резултат со кој се отиде на паузата. На стартот од вториот дел екипата на Рамстор успеа да постигне погодок и да ја зголеми предноста на 2-0, што и даде дополнителен мотив за уште поагресивна игра и постојан притисок кон голот на Систина што резултираше со комотно водство кое до крајот на натпреварот од минута во минута го зголемуваа за конечна победа од 8-2.

Стрелци на головите беа:

Рамстор: Ведат Арслан 18’ 31’ 34’ 37’ Енгин Мемеди 22’ Зекир Тугај 29’ 30’ Михрем Мемед 25’ 
Аџибадем Систина: Кристијан Димковски 25’ Злате Бошковски 30’

Во драматична завршница Еуро Табак поуспешни од Македонски Телеком

Екипата на Еуро Табак одлично го отвори натпреварот со Македонски Телеком, па веќе во 10та минута имаше комотно вдоство од 0-3. По оваа почетна фаза и негатива екипата на Телеком беше приморана да започне со агресивна игра вршејќи жесток притисок кон голот на Еуро Табак со цел да дојде до погодок и намалување на водството што им успеа во 12та минута со погодокот на Насковски и намалување на негативата на 1-3. До крајот на полувремето екипата на Телеком продолжи со агресивна игра, но екипата на Еуро Табак прикажа одлична игра во одбраната а преку контра напади успеа да го зголеми водството на 1-5. Во второто полувреме ја видовме екипата на Телеком во ново светло, со секоја акција успеваше да ја топи разликата која Еуро Табак ја имаше до полувремето па во 33та минута успеаа да дојдат до израмнување 5-5 што го направи финишот од натпреварот вистинска драма. Во ваквата драматична завршница екипата на Еуро Табак имаше повеќе од играта па го доби овој натпревар со 5-9.

Стрелци на головите беа:

Македонски Телеком: Агрон Пацоли 30’ Петре Велигденов 28’ Михајло Лазаревски 31’ Стефан Насковски 12’ Даниел Анчевски 33’
Еуро Табак: Никола Зафировски 34’ Дејан Јанковски 3’ Дејан Младеновски 10’ Мартин Ливрински 9’ 13’ 19’ 36’ 40’ 40’

WP Data Tables

Пекабеско со пресврт до победа над Искрател Груп

Израмнето прво полувреме ни прикажаа екипите на Пекабеско и Искрател Груп, првиот дел од полувремето се одигра во мирен ритам без многу шанси и на двете страни. Како одминуваше времето двете екипи започнаа со нешто поагресивна игра а тоа донесе голови во 12та минута за водство на Пекабеско од 1-0 и брз одговор на Искрател Груп во 13та минута за 1-1. До крајот на полувремето двата тима имаа по неколку шанси да постигнат погодок но екипата на Искрател Груп беше таа која имаше успешна реализација за водство од 1-2 на паузата. Во второто полувреме екипата на Пекабеско успеа да постигне погодок и да го израмни резултатот, овој рано постигнат погодок им даде ветер во грб па продолжија со одлична игра што резултираше со предност од два гола која успеаа да ја одржат до самиот крај и да го добијат овој натпревар со 5-3.

Стрелци на головите беа:

Пекабеско: Алвин Бачко 25’ 35’ 38’ Слободан Игнатов 12’ Стефче Стојановски 36’ 
Искрател Груп: Влатко Иванов 30’ Ратко Иванов 13’ 20’

ЕВН го издржа притисокот на Окта

Екипата на Окта одлично го започна дуелот против екипатга на ЕВН со погодок во 9та минута, веќе следната минута екипата на ЕВН одговори со голот на Маџовски и израмнување на 1-1. По ова следуваше одличен период на игра за екипата на Окта која успеа да постигне два гола едноподруго за водство од 1-3. Сепак до крајот на полувремето екипата на ЕВН со трпелива игра успеа да ја стопи предноста и на полувреме да се замине со 3-3. На стартот на второто полувреме екипата на ЕВН успеа да постигне погодок и да направи целосен резултатски пресврт, а неколку минути подоцна да постигне уште еден погодок за водство од 5-3. На екипата на Окта не и преостана ништо друго освен да започне со поагресивна игра и пресин кон голот на ЕВН како би дошла до израмнување, но екипата на ЕВН одлично ја постави својата игра во одбраната и успеа да одолее на притисокот на Окта до самиот финиш. Натпреварот заврши со 6-4 за ЕВН

Стрелци на головите беа:

ЕВН: Бојан Маџовски 10’ 16’ Томи Илиевски 31’ Бојан Симоновски 22’ Ајет Новобрдарија 15’ Вилијам Митев 40’
Окта: Александар Јовчевски 12’ 35’ Иван Димитриевски 9’ 13’

Гранит со одлична игра до победа над Вип

Екипата на Гранит уште во почетните секунди од дуелот со Вип успеа да постигне погодок и да навести ефикасно прво полувреме. Неколку минути подоцна поточно во 4та минута екипата на Гранит успеа дареализира еден контра напад и да дојде до водство од 0-2. Екипата на Вип започна со жесток притисок кон голот на Гранит што вроди со плод во 7та минута и намалување на водството. До крајот на полувремето екипата на Гранит имаше повеќе од играта па на полувреме замина со предност од 2-4. На стартот на вториот дел екипата на Вип успеа да постигне погодок и да ја намали предноста на Гранит на само гол негатива, но веќе следната минута со голот на Каровски Гранит дојде повторно до два гола предност односно 3-5. Екипата на Гранит во ова полувреме прикажа одлична игра во фаза на одбрана и напад, екипата на Вип покрај сите обиди резултатски да се врати во игра не успеа па Гранит славеше со 6-9.

Стрелци на головите беа:

Вип: Мартин Ангеловски 7’ 21’ Младен Ѓоргиовски 40’ Јовица Наумовски 27’ Мартин Тодоровски 17’ Васко Дојчинов 40’
Гранит:Стефан Тевдовски 34’ Дарко Стојановски 4’ 35’ Сашо Каровски 22’ Николче Глигуровски 8’ 26’ 32’ Александар Димитровски 1’ 18’

Осигурителното дерби и припадна на екипата на Уника

Осигурителното дерби го отвори екипата на Уника со голот на Граинца во 6та минута, следуваше брз одговор и веќе во следниот напад екипата на Сава Осигурување го израмни резултатот на 1-1. По овие воведни минути следуваше одличен период за екипата на Уника која до 15та минута успеа да постигне три погодоци и да се стекне со комотно водство. По оваа негатива екипата на Сава Осигурување започна со поагресивна игра што вроди со плод па успеаа во ова полувреме да стигнат до само гол негатива 4-5. Во второто полувреме екипата на Сава Осигурување успеа да постигне погодок и да дојде до израмнување од 5-5, по овие воведни минути од второто полувреме следуваше вистинска борба за секоја педа на теренот во која поуспешна беше екипата 8-11.

Стрелци на головите беа:

Сава Осигурување: Јовица Марковски 6’ 19’ 23’ 25’ 38’ Александар Коцаре 17’ 40’ Андреј Китановски 18’
Уника: Арбен Нухиу 10’ 39’Бенјамин Граинца 6’ 12’ 26’ 34’ 36’ 40’ Кренар Сума 8’ 15’ Саше Јакимовски 13’ 40’

Лукоил и С.Ц. Борис Трајковски одиграа реми

Одлично прво полувреме за екипата на С.Ц. Борис Трајковски во дуелот со екипата на Лукоил, одлично го отворија натпреварот со погодок во 4та минута и водство од 1-0. На ова рано водство одговор спреми голманот на екипата на Лукоил, Цветковски со погодок во 5та минута и израмнување на резултатот. Кон средината на полувремето екипата на Лукоил преку Алаѓозовски успеа да реализира еден контра напад за водство од 1-2, по ова следуваа одлични две минути за екипата на С.Ц. Борис Трајковски во кои постигнаа два гола и направија целосен резултатски пресврт. До крајот на полувремето екипата на Лукоил напаѓаше жестоко кон голот на С.Ц. Борис Трајковски со цел да дојде до израмнување.но ваквата отворена игра ја искористи С.Ц. Борис Трајковски за предност од 5-2 на полувремето. Во второто полувреме видовме една нова екипа на Лукоил која со агресивна игра од минута во минута ја топеше предноста на С.Ц. Борис Трајковски за во 36та минута да успеа да дојде до целосен резултатски прессврт 6-7, во финишот на натпреварот екипата на С.Ц. Борис Трајковски успеа да реализира преку Димовски за реми од 7-7.

Стрелци на головите беа:

С.Ц. Борис Трајковски: Љубомир Стојановски 4’ 12’ 20’ Јован Димовски 14’ 25’ Оливер Китановски 20’
Лукоил: Марјан Цветковски 5’ владимир Секуловски 28’ Мартин Алаѓозовски 11’ 23’ Лоренцо Николовски 25’ 34’ Антонио Фенов 35’

Ова коло се истакнаа следните поедници:
– Мартин Ливрински (Еуро Табак) 6 гола
– Бенјамин Граинца (Уника) 6 гола
– Ведат Арслан (Рамстор) 4 гола
– Јовица Марковски (Сава Осигурување) 5 гола
– Николче Глигуровски (Гранит) 3 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:

Влатко Петровски (ЕЛЕМ), Бојан Маџовски (ЕВН), Алвин Бачко (Пекабеско), Љубомир Стојановски (С.Ц. Борис Трајковски), Диме Рошковски (Мепсо)

Екипа на колото: Пекабеско
Тренер на колото: Саше Буцевски (Еуро Табак)
Голман на колото: Горан Манасијевскиксандар (Матрикс)
Гол на колото: Мартин Ливрински (Еуро Табак)