Осврт на дваесет и првото коло од Бизнис Лигата на Македонија

Во рамките на дваесет и првото коло од Бизнис Лигата на Македонија беа одиграни единаесет натпревари полни со пресврти, изненадувања и евро-голови

Макпетрол со одлично второ полувреме до победа над Аџибадем Систина
Дваесет и првото коло од Бизнис Лигата на Македонија го отворија екипите на Аџибадем Систина и Макпетрол.
двете екипи започнаа со високо темпо на игра што на самиот старт донесе шанси за погодок и на двете страни, но голманите со одлични одбрани успеаа да ги сочуваат своите голови. Како одминуваше времето екипата на Макпетрол ја превзеде иницијативата и трегна пожестоко кон голот на Систина што резултираше со погодок во 10та минута и водство од 0-1. По оваа негатива екипата на Систина започна со понапаѓачки стил на игра со цел да дојде до израмнување, ваквата игра вроди со плод па во 20та минута успеаа да го израмнат резултатот на 1-1. На старот на второто полувреме екипата на Систина успеа да постигне погодок и да направи целосен резултатски пресврт, но од страна на екипата на Макпетрол следеше брз одговор и изарамнување по само една минута на 2-2. По ова следуваа неколку одлични минути за екипата на Макпетрол која успеа да го превземе водството на 2-4 и да ја примора екипата на Систина да биде таа која брка резултат. До крајот на натпреварот екипата на Макпетрол ја искористи отворената игра на Аџибадем Систина за да го зголеми водството и конечна победа од 4-8.

Стрелци на головите беа:
Аџибадем Систина: Злате Бошковски 20’ Ивица Петровски 33’ Игор Ѓоршиевски 22’ Кристијан Димковски 26’
Макпетрол: Александар Мишовски 10’ 23’ 25’ Игор Стојковски 27’ 29’ 38’ Благоја Лолевски 39’ Мишо Ѓоргиевски 34’

Џонсон Мети сигурни во дуелот со МЕПСО
Одлично прво полувреме на екипата на Џонсон Мети во дуелот со МЕПСО, тие уште во почетните минути од натпреварот успеаа да се стекнат со комотно водство кое до крајот на полувремето константо го зголемуваа. Екипата на МЕПСО со сите сили се обидуваше резултатски да се врати во овој натпревар но не успеа да најде против игра за денес расположената екипа на Џонсон Мети која го доби ова полувреме со резултат од 5-0. Во второто полувреме иста слика екипата на Џонсон Мети имаше целосна контрола врз играта и резултатот и покрај сите обиди на екипата на МЕПСО да се врати резултатски во игра. Екипата на Џонсон Мети го доби овој натпревар со убедливи 10-2.

Стрелци на головите беа:
Џонсон Мети: Христијан Стојановски 26’ 40’ Бојан Дејановски 3’ 10’ 31’ 35’ Мартин Николовски 15’ 16’ Бране Стојановски 7’ 38’
МЕПСО: Александар Јоксимовски 24’ Борис Трајковски 38’

WP Data Tables

Алкалоид со колективна игра до победа над Уни Банка
Одличен старт на дуелот помеѓу Алкалоид и Уни Банка, уште на самиот старт екипата на Уни Банка успеа да поведе со голот на Хаџидинев, следуваше брз одговор на Љазми за израмнување на 1-1. По овие воведни минути се смири темпото на игра но екипата на Алкалоид од минута во минута го зголемуваше темпото па кон средината на полувремето успеа со два гола едноподруго дојде до водство од 3-1. До крајот на полувремето екипата на Уни Банка се обидуваше да дојде до израмнување но екипата на Алкалоид со одлично поставена одбрана не дозволи изненадување а успеа да постигне уште еден погодок за водство од 4-1 сепак екипата на Уни Банка во последните минути од полувремето успеа да реализира за ублажување на водството па на паузата се замина со резултат од 4-2. Во второто полувреме екипата на Уни Банка се префли на противничка половина и фрли се на една карта тргнуваќи по израмнување, таквата отворена игра остваи многу простор во нивната одбрана што знаеше да го казни екипата на Алкалоид за на крајот да извојува висока победа од 8-3

Стрелци на головите беа:
Алкалоид: Стефан Димовски 11’ 12’ Сунај Љазим 1’ 12’ 30’ Дениз Салкович 17’ Даниел Митич 28’ Марко Марковски 39’
Уни Банка:Владислав Хаџидинев 1’ Александар Кузинаков 34’ Ивица Орозовски 19’

ЈСП со тимска игра до победа над ЕЛЕМ
Одлично прво полувреме на екипата на ЈСП во дуелот со ЕЛЕМ, уште на самиот старт екипата на ЈСП наметна жестоко темпо на игра што резултираше со погодоци во 5та и 7та минута за комотно водство од 2-0. По ова екипата на ЕЛЕМ започна со поагресивна игра, вршејќи силен притисок кон голот на ЈСП со цел да дојде до израмнување, но екипата на ЈСП со одлична игра во одбраната не и остави простор за игра на екипата на ЕЛЕМ па до полувремето успеа да го зголеми водството на 3-0. На стартот на второто полувреме екипата на ЈСП продолжи со одличната игра и веднаш го зголеми водството на 4-0, ова ја примора екипата на ЕЛЕМ да фрли се на една карта нападот. Ваквата игра на ЕЛЕМ ја остави ранлива во одбраната што ЈСП вешто го искористи за победа во овој дуел со резултат од 6-2

Стрелци на головите беа:
ЈСП: Дејан Блажевски 7’ Томи Петковски 33’ Сашо Георгиевски 5’ 35’ Марјан Србиновски 10’ Љупчо Павловиќ 21’
ЕЛЕМ: Артан Тика 34’ 38’

Македонски Телеком во скратен состав не можеше да парира на Матрикс
Екипата на Матрикс го искористи хендикепот на екипата на Македонски Телеком која го започна овој натпревар со играч помалку па уште на самиот старт наметна високо темпо на игра која екипата на Телеком во ваков скратен состав не можеше да го прати. Тие уште на самиот старт се стекнаа со висока предност која до крајот на полувремето континуирано ја зголемуваа, екипата на Телеком со две брзи контри успеа да постигне два гола па на полувремето се заминаа со резултат од 5-2 во корист на Матрикс. На старто на второто полувреме екипата на Телеком се обиде со голман играч во фаза на напад да се врати резултатски во игра но екипата на Матрикс не остави простор за игра и го доби овој натпревар со убедливи 9-3.

Стрелци на головите беа:
Матрикс: Никола Христовски 2’ 10’ Дарко Цветковски 13’ Мирко Богески 24’ 27’ Петре Даиловски 12’ 29’ 30’ Симеон Коцески 17’
Македонски Телеком: Михајло Лазаревски 19’ 26’ Даниел Анчевски 17’

Еуро Табак со сигурна игра до победа над ЕВН
Екипата на Еуро Табак уште во првата минута со гол го отвори натпреварот против ЕВН, овој рано постигнат гол ја примора екипата на ЕВН да го подигне темпото на игра и да се префрли на противничката половина. Екипата на Еуро Табак се повлече на својата половина ја зацврсти својата одбрана и со брзи контри се обидуваше да го зголеми резултатот што им успеа во 12та минута со голот на Јанковски. Екипата на ЕВН со голман играч се обидуваше да ја намали разликата, но Еуро Табак одлично ја постави одбраната и со Поповски на голот не го дозволи тоа. Полувреме 2-0. Во вторто полувреме екипата на ЕВН го подигна темпото на игра и се почесто се закануваше кон голот на Еуро Табак се до 25та минута кога Илиевски со одличен удар од далечина го намали резултатот на 2-1. Екипата на ЕВН подолжи со високо темпо на игра и истурена во нападот со цел да дојде до израмнување но тоа остави дупки во одбраната што Еуро Табак вешто ги искористи за победа од 4-2.

Стрелци на головите беа:
Еуро Табак: Дејан Јанковски 12’ 30′ Мартин Ливрински 2’ 31′
ЕВН: Томи Илиевски 25’ Бојан Симоновски 36′

Гранит со одлична завршница до победа над Пекабексо
Ефикасно прво полувреме прикажаа екипите на Гранит и Пекабеско, двете екипи во овој натпревар влегоа офанзивно фокусирани повеќе на нападот одколку на одбраната. Прва резултатот го отвори екипата на Гранит во 2та минута со голот на Мицев, но по само две минути екипата на Пекабеско го израмни резултатот. Се играше гол за гол се до финишот од полувремето кога екипата на Гранит со брз контра напд и одличен погодок на Тевдовски реализираше за 4-3 резултат со кој се замина на полувремето. На стартот на второто полувреме екипата на Пекабеско имаше брза реализација и израмнување на 4-4 со што ја продолжи неизвесноста во овој натпревар. Екипата на Гранит прикажа одличен период на игра и направи солидна предност која екипата на Пекабеско не успеа да ја стигне па на крајот славеше со 7-5

Стрелци на головите беа:
Гранит: Стефан Тевдовски 19’ Дарко Стојановски 7’ 14’ 34′ Дарко Петров 33′ Пепи Мицев 2’ 29′
Пекабеско: Алвин Бачко 4’ 9’ Ѓоре Бочваров 12’ 21’ Бобан Вујиќ 35′

WP Data Tables

Во драматична завршница Окта поуспешна од Маркарт
Екипите на Окта и Маркарт претпазливо влегоа во овој натпревар, во почетните минути од полувремето двете екипи ги одмеруваа силите на противникот и со удари од далечина се обидуваа да направат нешто повеќе. По овие почетни минути екипата на Окта беше таа која ја превзема иницијативата што вроди со плод кон средината на полувремето кога Ристовски во 13та минута стрелаше за 1-0, а Стојановски по две минути го зголеми водството на 2-0. По оваа негатива екипата на Маркарт се префрли пред голот на Окта но до полувремето не успеа да направи нешто повеќе. Полувреме 2-0. На стартот на второто полувреме екипата на Маркарт уште во првата минута преку Ристовски успеа да ја намали предноста на Окта на 2-1 и да нападне со цел да дојде до израмнување, сепак ваквата отворена игра и прилегаше на Окта која со удар од далечина успеа да го зголеми водството на 3-1. До крајот на натпреварот екипата на Маркарт беше таа која вршеше постојан притисок и во 37та минута успеа да дојде до израмнувањена 3-3 што ги направи последните минути од овој натпревар вистинска драма. Во ваквата завршница поснаодлива беше екипата на Окта која го доби овој натпревар со 4-3.

Стрелци на головите беа:
Окта: Драганче Стојановски 15’ 34’ Виктор Ристовски 13’ Живко Котевски 40’
Маркарт: Александар Ристовски 21’ Фљурим Бахтијари 35’ 37’

Вип со одлична игра дојде до победа над Уника
Одлично прво полувреме за екипата на Вип во дуелот против Уника, уште на самиот старт екипата на Вип наметна високо темпо на игра и успеа да стввори неколку шанси за погодок, па успеа да реализира во 7та и 8та и 10та минута преку Тодоровски за водство од 3-0. Екипата на Уника по оваа негатива започна со поагресивна игра па успеа до крајот на полувремето да дојде до само гол негатива 3-4 резултат со кој се замина на паузата. На стартот на второто полувреме екипата на Уника преку евро голот на Граинца успеа да дојде до израмнување на резултатот на 4-4. По ова изедначување екипата на Вип прикажа игра на едно повисоко ниво и за брзо створи разлика која екипата на Уника не можеше да ја стигне, па на истекот на времето Вип имаше предност од 5-8

Стрелци на головите беа:
Уника: Арбен Нухиу 20’ Бенјамин Граинца 21’ Даниел Стојковски 19’ 40’ Кренар Сума 14’
Вип:Ненад Богдановиќ 23’ Мартин Ангеловски 18’ Мартин Тодоровски 7’ 8’ 10’ 31’ 36“ Иле Никодиновски 32’

С.Ц. Борис Трајковски со пресврт до победа над Фабрика Карпош – ГИМ
Динамично прво полувреме одиграа екипите на Фабрика Карпош – Гим и С.Ц. Борис Трајковски, екипата на Фабрика Карпош одлично го отвори овој натпревар со двата погодоци на Миновски во 2та 3 та минута за водство од 2-0. По ова следуваше брз одговор на екипата на С.Ц. Борис Трајковски со погодоци во 4та и 6та минута за израмнување на резултатот на 2-2. До крајот на полувремето двете екипи имаа одлични периоди на игра но поуспешна во ова полувреме искочи екипата на Фабрика Карпош – ГИМ која на паузата замина со 5-4. На стартот на второто полувреме екипата на Борис Трајковски успеа да постигне погодок и да дојде до израмнување, по ова израмнување започна вистинска бркотница по целиот терен во која поуспешна беше екипата на Борис Трајковски која го доби овој натпревар со 6-10.

Стрелци на головите беа:
Фабрика Карпош – ГИМ: Кристијан Панев 12’ Георги Божиков 8’ 18’ Милорад Миновски 1’ 3’ Лазе Божиновски 34’
С.Ц. Борис Трајковски: Горан Андоновски 40’ Јован Димовски 30’ 32’ Оливер Китановски 6’ 27’ 32’ 37’ Дарко Филиманов 4’ 10 ‘

Екипите на Лукоил и Сава Осигурување ги поделија бодовите
Одлично воведни минути одигра екипата на Сава Осигурување во дуелот со Лукоил, видовме рано водство во 2та минута со погодокот на Илиевски. Овој рано постигнат погодок за екипата на Сава Осигурување ја изненади екипата на Лукоил која во почетните минути не можеше да ја пронајде својата игра па екипата на Сава Осигурување успеа да постигне уште еден погодок во 15та минута за водство од 0-2. Во последните минути од полувремето екипата на Лукоил изигра маестрално па за само три минути успеа да направи целосен резултатски пресврт за водство од 3-2 резултат со кој се замина на полувремето. На стартот на второто полувреме екипата на Сава Осигурување успеа да постигне погодок и да го израмни резултатот, по ова израмнување двете екипи се менуваа во притисокот кон противничкиот гол и во таквата игра постигнаа по еден гол што ја направи завршницата на овој натпревар интересна. Во ваквата завршница екипите ги поделија бодовите со резултат од 6-6.

Стрелци на головите беа:
Лукоил: Љупчо Апостоловски 33’ Гоце Мојсовски 18’ Мартин Алаѓозовски 20’ Лоренцо Николовски 27’ Антонио Фенов 17’ 36’
Сава Осигурување: Јовица Марковски 15’ 26’ 39’ Трајче Илиевски 2’ 28’ Андреј Китановски 37’

Ова коло се истакнаа следните поедници:
– Мартин Тодоровски (Вип) 5 гола
– Бојан Дејановски (Џонсон Мети) 4 гола
– Сунај Љазим (Алкалоид) 3 гола
– Петре Даиловски (Матрикс) 3 гола
– Игор Стојковски (Макпетрол) 3 гола

Allround играчи кои погодуваа во клучни моменти, асистираа до своите соиграчи кога беше најпотребно и допринесоа за подигање на моралот во екипата во ова коло беа:
Александар Мишоски (Макпетрол), Трајче Илиевски (Сава Осигурување), Дарко Стојановски (Гранит), Јовица Марковски (Сава Осигурување), Сашо Георгиев (ЈСП), Драганче Стојановски (Окта), Трајче Илиевски (Сава Осигурување)

Екипа на колото: Окта
Тренер на колото: Јован Младеновиќ (Матрикс)
Голман на колото: Александар Димитровски (Гранит)
Гол на колото: Бенјамин Граинца – Уника (во дуелот со Вип)