Саздовски со погодок во последната минута и донесе победа над Ван Хоол во дуелот со Аптив

Ван Хоол 5-4(2-1) Аптив

Ван Хоол: Даниел Стаменковски 25’ Филип Белчовски 16’ 24’ Христијан Павловски 20’ Ненад Саздовски 40’
Аптив: Александар Марковски 27’ Дамјан Хрдличка 35’ Иле Трајковски 36’ Кире Стаматовски 1‘

Одлично отварање на екипата на Аптив во дуелот со Ван Хоол со погодок уште во првата минута за водство од 0-1. По ова екипата на Ван Хоол вршеше силен притисок кон голот на Аптив, екипата на Аптив успеваше да одолее на овој притисок се до 16та минута кога Белчовски успеа да реализира за израмнување 1-1. До крајот на полувремето екипата на Ван Хоол успеа да да реализира и на паузата да замине со предност од 2-1. Во второто полувреме се продолжи со висок ритам на игра уште на самиот старт екипата на Ван Хоол успеа да постигне два погодоци за водство од 4-1. Сепак екипата на Аптив не се откажуваше лесно од овој натпревар па со сигурна игра од минута во минута ја топеше предносата за во 36та минута со голот на Трајковски дојде до израмнување 4-4 и да ја направи завршницата на овој натпревар интересна. Во ваквата завршница Саздовски успеа во последната минута да реализира за Ван Хоол и да и донесе победа на својата екипа од 5-4.