Телеком со одлично второ полувреме до победа над Сава Осигурување

Македонски Телеком 6-3(2-2) Сава Осигурување

Македонски Телеком: Стефан Наскоски 9’ 21’ 39’ Џенис 15’ Марко Узунов 27’ 37’
Сава Осигурување: Коста Глигуровски 6’ 20’ Трајче Илиевски 21’

Возбудливо прво полувреме во висок ритам одиграа екипите на Македонски Телеком и Сава Осигурување, екипата на Сава Осигурување успеа прва да дојде до водство во 6та минута по еден кикс на целокупната одбрана и голманот на Телеком. По ова водство екипата на Сава Осигурување се повлече на својата половина а екипата на Телеком започна со жесток притисок кон голот со цел да дојде до израмнување што им успеа во 9та минута. Во средината на полувремето екипата на Телеком успеа да реализира еден контра напад за водство од 2-1 и целосен резултатски пресврт. До крајот на полувремето екипата на Сава Осигурување беше таа која го бркаше резултатот и успеа во последната минута од полувремето да постигне погодок за 2-2 на паузата. На стартот на второто полувреме екипата на Сава Осигурување успеа да постигне погодок и да го превземе водството на 2-3, но екипата на Телеком за само неколку минути успеа да постигне два погодоци и да дојде до предност од 4-3. Екипата на Сава Осигурување повторно беше во позиција да го брка резултатот но тоа ја остави ранлива во одбраната што телеком го искористи за зголемување на предноста и победа од 6-3.