Фабрика Карпош – ГИМ со префектно второ полувреме до победа над Македонски Телеком

Фабрика Карпош – ГИМ 6-4(2-2) Македонски Телеком

Фабрика Карпош – ГИМ: Георги Божиков 34’ Кристијан Панев 18’ 18’ Филип Илиевски 31’ 37’ Игор Николовски 29’
Македонски Телеком: Михајло Лазаревски 12’ 26’ Стефан Насковски 25’ Гоце Филиповски 3’

Првиот дел од полувремето во дуелот помеѓу Фабрика Карпош и Македонски Телеком и припадна на екипата на Телеком која уште на самиот старт наметна високо темпо на игра што и донесе водство во 3та миута со голот на Филипов. ПО ова водство екипата на Телеком продолжи во ист ритам со напаѓачки стил на игра па преку погодокот на Лазаревски во 12та минута успеа да се стекне со водство од 2-0. Екипата на Фабрика Карпош не се откажуваше лесно од овој натпревар па последните минути од полувремето во целост им припаднаа ним, каде со погодоците двата погодоци на Панев во 18та минута успеаа да израмнат на 2-2 резултат со кој се замина на паузата. Во второто полувреме екипата на Телеком влезе многу агресивно што и донесе погодоци во 25та и 26та минута за водство од 2-4. Екипата на Фабрика Карпош со одлична игра од минута во минута ја топеше предноста на Телеком, за последните минути од натпреварот да ги одигра буквално совршено и да направи целосен резултатски пресврт и да го добие овој натпревар со 6-4.