ЕВН беа ефикасни во дуелот со А1 за сигруна победа

A1 1-11(1-5) ЕВН

А1: Ненад Трајков 12’
ЕВН: Дарко Стоилевски 6’ 9’ Вилијам Митев 7’ 25’ Никола Атанасов 15’ 24’ 32’ Хамза Јашараи 20’ 35’ Филип Огненовски 31’ 40’

Одличен почеток на натпреварот имаше екипата на ЕВН во дуелот со А1, тие уште од самиот старт се поставија офанзивно што им донесе рано водство во 6та минута со погодокот на Стоилевски. Екипата на ЕВН продолжи со одлична игра и успеа да го зголеми водството до 3-0 со погодок на Митев и вториот погодок на Стоилевски . Ова ја примора екипатана на А1 да направи тактички промени и да почне да напаѓа со брзи контра напади, оваа тактика вроди со плод па во 12та минута А1 преку Трајков успеа да намали на 1-3. Сепак до полувремето екипата на ЕВН ја имаше контролата врз играта па на паузата замина со предност од 1-5. Во второто полувреме екипата на ЕВН продолжи со одлична игра и од минута во минута го зголемуваше своето водство. Екипата на А1 не успеваше да ја пронајде својата игра па му дозволи на противникот резултатски да се одлепи. До самиот крај на натпреварот екипата на ЕВН ја имаше контролата врз играта и резултатот па на крајот славеше со убедливи 1-11.