ЕЛЕМ со контролирана игра до победа во дуелот со Гранит

Гранит 3-6(2-4) ЕЛЕМ

Гранит: Дарко Аралампиевски 5”, Мартин Фотевски 15”, Виктор Нацев 38”
ЕЛЕМ: Горан Николов 2” 7”, Антонио Ничевски 12”, Душан Спасеновски 20” 30”, Тихомир Груевски 40”

Екипите на Гранит и ЕЛЕМ во првото полувреме играа контролиран напад и на двете страни без грешки во додавањата како би мoжела една од екипите да оствари предност преку контра напад. Во ваквата игра на самиот старт Николов со гол во втората минута му донесе предност на ЕЛЕМ од 0-1. Екипата на Гранит успеа преку Аралампиевски 5” да израмни на 1-1, но по неполни две минути кај ЕЛЕМ повторно проработе Николов кој со гол зголеми на 1-2. Во втората половина од полувремето ЕЛЕМ зголемi на 3-1 по што по груб старт екипата на Гранит остана со играч помалку и му даде простор на ЕЛЕМ да го зголеми водството, но Гранит успеа да се одбрани, ЕЛЕМ не го искористи играчот плус во нападот, па се влезе во егал натпревар во кој на полувремето ЕЛЕМ отиде со предност од 2-4.
Во второто полувреме екипата на Гранит се обидуваше да ја анулира предноста од првото полувреме но ЕЛЕМ ја контролираше играта и не дозволи целосен пресврт. Гранит не успеа да реализира пенал со што ЕЛЕМ имаше пол позиција која успеа да ја искористи и стигна до победа на овој натпревар од 3-6.