ЕЛЕМ со контролирана игра до победа во дуелот со Гранит

Во цврст натпревар Транском го совлада Џонсон Мети

Транском 5-2(4-2) Џонсон Мети

Транском: Фисник Реџа 2” 22”, Бојан Мирчевски 10”, Жан Мановски 15” 20”
Џонсон Мети: Трајче Ѓорѓиески 11” 16”

Екипата на Џонсон Мети во дуелот со Транском влезе со голман-играч како би можела да има играч плус во делот на нападот. Транском успеа да го искористи ова па преку контра напад во реализација на Реџа 2” дојде предност од 1-0, на кој му се приклучи и Мирческо во 10” кој со гол зголеми на 2-0. Во 11” Џонсон Мети преку Ѓорѓиевски го намали резултатот на 2-1. Во втората половина од првото полувреме и двете екипи се обидуваа преку добро изработени акции да дојдат до отворен шут кон противничкиот гол. Транском имаше подобра реализација па на полувремето отиде со предност од 4-2.
Второто полувреме двете екипи го започнаа со целосен акцент на играта во одбраната. Се играше цврста одбрана и на двете страни. Со ваквата игра тешко се доаѓаше до отворена шанса за гол. И двете екипи играа на ивица на фаул. Екипата на Транском постигна уште еден гол преку контра напад за резултат од 5-2. Џонсон Мети се обидуваше да ја анулира негативата од првото полувреме но тоа не им појде од рака па на крајот Транском дојде до победа на овој натпревар.