Макпетрол ги искористи грешките на Матрикс за победа во овој дуел

Матрикс 3-7(2-2) Макпетрол

Матрикс: Тони Брњарчевски 5’ 15’ Ивица Алампиоски 27’
Макпетрол: Горан новаковски 2’ Наум Тауловски 10’ Мишо Ѓоргиовски 23’ 32’ 37’ 39’ Марко Костенцовски 40’

Динамично прво полувреме прикажаа екипите на Матрикс и Макпетрол, двете екипи уште од самиот почеток на овој натпревар започнаа со високо темпо на игра со фокус ставен на играта во нападот. Екипата на Макпетрол прва успеа да го отвори резултатот во 2та минута со погодокот на Новаковски, екипата на Матрикс за кратко успеа да возврати и преку Брњарчевски во 5та минута од полувремето успеа да израмни на 1-1. Екипата на Макпетрол успеа повторно да дојде до предност со погодокот на Тауловски , но Матрикс не дозволуваше резултатски противникот да се одвои па со вториот гол на Брњарчевски успеа да израмни на 2-2 резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме се продолжи во висок ритам и со цврста игра на раб на фаул, двете екипи продолжија со израмнета игра што се одразуваше на резултатот кој во 27та минута беше 3-3. Во финишот од натпреварот екипата на Макпетрол ги искористи буквално сите грешки во одбраната на Матрикс и успеа да створи солидна предност која во вака израмнет натпревар беше недостижна. Во финишот блеснаа Ѓоргиоски и Костенцовски за да ја осигураат победата на Макпетрол со резултат од 3-7.