Аџибадем Систина во дуелот со ЕЛЕМ ја продолжи победничката серија

ЕЛЕМ 4-7(2-3) Аџибадем Систина

ЕЛЕМ: Павле Маџовски 19′ Златко Станкоски 34′ Горан Николов 17′ Ивица Апостоловски 38′
Аџибадем Систина: Горан Манов 8′ Игор Ѓорѓиевски 34′ 36′ Кристијан Димковски 29′ Никола Малјановски 39′ Мирослав Неделковски 10′ Никола Трајковски 12′

Првата фаза од дуелот помеѓу екипите на ЕЛЕМ и Аџибадем Систина и припадна на екипата на Систина која уште на самиот старт изврши силен притисок кон голот на ЕЛЕМ што резултираше со водство од 0-3 до 12та минута. Екипата на ЕЛЕМ направи неколку промени на играчите и промена на тактика па во финишот на полувремето успеа да постигне два погодоци и да фати резултатски приклучок. На полувремето се замина со резултат од 2-3. Во второто полувреме се продолжи со висок ритам на игра, со отворен фудбал и многу шанси за гол. Екипата на Систина во 29та минута успеа да постигне погодок и да го зголеми водството, но екипата на ЕЛЕМ не се откажуваше лесно од овој натпревар и за неколку минути успеа да постигне два погодоци со што фати резултатски приклучок и ја направи завршницата неизвесна. Во таквиот финиш поумешна беше екипата на Систина која го доби овој натпревар со 4-7.