Искуството на ЕЛЕМ пресудно во дуелот со Искрател Груп

Искрател Груп 0-3(0-1) ЕЛЕМ

ЕЛЕМ: Ванчо Петковски 13’ Владимир Поповски 30’ Златко Станкоски 37’

Интересно прво полувреме одиграа екипите на Искрател Груп и ЕЛЕМ, првата фаза одмина во мирно темпо во кое и двете екипи ги одмеруваа силите и играта главно се одвиваше на средината на теренот. Како одминуваше времето екипата на ЕЛЕМ се префрли на противничката половина и започна со посилен притисок кон голот на Искрател, што резултираше со водство од 0-1 во 13та минута. До крајот на полувремето екипата на Искрател Груп успеа да створи неколку одлични шанси за погодок, но имаше слаба реализација. На полувремето се замина со резултатот од 13та минута 0-1 за екипата на ЕЛЕМ. Во второто полувреме двете екипи започнаа со пооотворена игра, се редеа шанси на двете страни но реализацијата беше слаба. Кон крајот на натпреварот екипата на ЕЛЕМ сепак успеа да реализира два контра напади за комотно водство кое успеа да го одржи до крајот. Натпреварот заврши со 0-3 за екипата на ЕЛЕМ.