Џонсон Мети со контролирана игра до победа над Уни Банка

Уни Банка 1-5(1-2) Џонсон Мети

Уни Банка: Александар Кузинаков 20′
Џонсон Мети: Љупчо Стојановски 14′ Бојан Дејановски 12′ 21′ 33′ Христијан Стојановски 32′

Првата фаза од дуелот помеѓу Уни Банка и Џонсон Мети помина во мирно темпо, играта се одвиваше на средината од теренот од каде и двете екипи со удари од далечина се обидуваа да сторат нешто повеќе. Како одминуваше времето екипата на Џонсон Мети ја започна својата препознатлива игра и вршеше силен притисок кон голот на Уни Банка што резултираше со два погодоци едно по друго во 12та и 14та минута. До крајот на полувремето екипата на Уни Банка со сите сили се обидуваше да дојде до израмнување но екипата на Џонсон Мети одлично ја постави својата одбрана, не дозволи изненадување и го доби ова полувреме со 1-2. На стартот од второто полувреме екипата на Џонсон Мети успеа да постигне погодок и да го зголеми водството. Екипата на Уни Банка направи промена и се обиде со голман играч да направи вишок во нападот како би фатиле резултатски приклучок но екипата на Џонсон Мети имаше целосна контрола и со добро поставена игра успеа мирно да го приведе натпреварот до сигурна завршница со резултат од 1-5.