Алкалоид со голман играч до победа над Окта

Алкалоид 5-2(2-2) Окта

Алкалоид: Стефан Димовски 8’ 34’ 34’ Бобан Митевски 15’ Оливер Христовски 36’
Окта: Драганче Стојановски 2’Славчо Стојковски 18’

Натпреварот помеѓу Алкалоид и Окта одлично започна за екипата на Окта која во 2та минута со својот голман играч Драганче Стојановски успеа да постигне еврогол за водство од 1-0. Овој рано постигнат погодок им даде дополнителен мотив на играчите на Окта кои буквално се растрчаа на целиот терен и во 7та минута успеаа да го зголемат водството на 2-0. Кон средината на полувремето се разбуди екипата на Алкалоид која започна со агресивна игра и пресинг во предно поле што им донесе израмнување на 2-2 во 15та минута. До крајот на полувремето резултатот остана непроменет. Во второто полувреме се играше со висок ритам и на двете страни шанси, за одбележување на ова полувреме се голманските интервенции кои ги сочуваа своите мрежи мирни се до 30та минута со што натпреварот влезе во неизвесна завршница. Екипата на Алкалоид последните минути ги одигра со голман играч што вроди со плод во 34та минута со 2 последователни гола и дојде до целосен пресврт благодарение на која го доби овој натпревар со конечни 5-2.