Вип убедливи со дуелот со Алкалоид

Алкалоид 4-9(0-4) Вип

Алкалоид: Дениз Салковиќ 34’ 40’ Бобан Митевски 30’ 33’
Вип: Ненад Богдановиќ 9’ 34’ Мартин Ангеловски 31’ 33’ Мартин Тодоровски 9’ 15’ 21’ Иле Никодиновски 13’ Васе Дојчинов 30’

Одлично прво полувреме ни прикажаа екипите на Алкалоид и Вип, екипата на Вип уште на самиот старт ја превзеде иницијативата и се префрли на противничко поле што резултираше со предност од 1-0 во 9та минута. По ова екипата на АЛкалоид се префрли во противничко поле вршејќи силен притисок како би дошле до израмнување но екипата на Вип одлично ги затвори сите приоди кон својот гол и преку брзи контра напади успеваше да ја казнува екипата на Алкалоид, па на полувреме да замине со висока предност од 0-4. На стартот од второто полувреме екипата на Алкалоид започна со целосна офанзива обидувајќи се да ја намали високата предност на Вип од полувремето, но екипата на Вип на својот гол го имаше расположениот Јанакиевски кој со своите одлични интервенции ја спречи екипата на Алкалоид резултатски да се доближи и да го направи овој натпревар неизвесен. На крајот овој натпревар го доби екипата на Вип со висока предност од 4-9.