Рамстор ја врати формата и дојде до победа над Пекабеско

Рамстор 9-2(3-0) Пекабеско

Рамстор: Фуркан Муртезан 7′ 10′ Хурјед Шакири 12′ 35′ 37′ Зоран Алексовски 22′ Арјан Цами 38′ Ибрахим Бекир 29′ 33′
Пекабеско: Мартин Здравевски 24′ 40′

Во првиот натпревар од третото коло силите си ги одмерија екипите на Рамстор и Пекабеско.
Првото полувреме од натпреварот помеѓу Рамстор и Пекабеско ни понуди возбудлив фудбал со многу шанси и атрактивни потези на двете страни. Во ова полувреме екипата на Рамстор своите сто процнтни шанси успеа да ги претвори во гол за комотно водство од 3-0 до средината на полувремето. Екипата на Пекабексо прикажа одлична игра но во ова полувреме затаи нивната реализацаија. На паузата се замина со резултат од 3-0. На стартот на второто полувреме екипата на Пекабеско тргна напаѓачки и со сите сили се обидуваше да го намали водството на Рамстор од полувремето, сепак екипата на Рамстор ја казни таквата отворена игра на Пекабеско и на крајот го доби натпреварот со убедливи 9-2.