Сава Осигурување на крилата на Марковски до победа над ЈСП

ЈСП 4-6(3-2) Сава Осигурување

ЈСП: Сашо Георгиев 6’ Даниел Антовски 9’ Сабит Хусеини 10’ 32’
Сава Осигурување: Јовица Марковски 30’ 33’ 34’ 35’ Коста Глигуровски 11’ 15’

Интересно прво полувреме одиграа екипите на ЈСП и Сава Осигурување, првиот дел од полувремето во целост и припадна на екипата на ЈСП која имаше целосна контрола врз играта што резултираше со водство од 3-0 во 10та минута. По ова екипата на Сава Осигурување беше приморана да се префрли на противничката половина и да врши посилен притисок кон голот на ЈСП како би фатила резултатска приклучок, тоа им успеа во 11та минута со голот на Глигуровски. До крајот на полувремето екипата на Сава Осигурување притискаше и успеа да постигне уште еден погодок и да се приблии на само гол негатива, но сепак екипата на ЈСП успеа да го издржи притисокот и на полувремето замина со предност од 3-2. Во второто полувреме се продолжи во високо темпо на игра во кое екипата на Сава Осигурување ја имаше повторно улогата на екипа која го брка резултатот. Тие со одлично организирана игра успеаа да создадат неколку шанси за погодок а успеаа да дојдат до израмнување во 30та минута со голот на Марковски. Последните минути од натпреварот беа вистинска бркотница во која поуспешна беше екипата на Сава Осигурување која го доби овој дуел со резултат од 4-6.