Уни Банка немаше доволно сили за пресврт во дуелот со ЈСП

Уни Банка 2-3(0-2) ЈСП

Уни Банка: Ангел Петков 36’ Марко Ташков 38’
ЈСП: Томи Петковски 27’ Гоце Крстевски 2’ 20’

Екипата на ЈСП одлично го отвори дуелот со екипата на Уни Банка со погодокот на Крстевски во 2та минута, ова рано водство на екипата на ЈСП ја примора екипата на Уни Банка да тргне поофанзивно со цел да дојде до ирамнување, тие успеаа да создадат неколку одлични шанси за погодок но имаа слаба реализација. Екипата на ЈСП одлично ја контролираше играта во ова полувреме па успеа да замине со предност од 0-2 на паузата. Во второто полувреме екипата на Уни Банка тргна со сите сили по израмнување, екипата на ЈСП со одлично поставена игра во одбраната успеа да одолее на почетните напади во ова полувреме. Како одминуваше времето екипата на Уни Банка стануваше се поагресивна па во последните минути од натпреварот успеа да постигне два погодоци и да дојде до само гол негатива со што ја нарправи завршницата неизвесна. Сепак екипата на ЈСП не дозволи изненадување и го доби овој натпревар со 2-3.