Фабрика Карпош – ГИМ со одлична игра до победа над МЕПСО

Фабрика Карпош – ГИМ 6-3(2-0) МЕПСО

Фабрика Карпош – ГИМ: Кристијан Панев 13’ 21’ 39’ 39’ Александар Бошев 10’ 23’
МЕПСО: Борис Трајковски 33’ 37’ 40’

Првата фаза од полувремето во дуелот помеѓу Фабрика Карпош – ГИМ и МЕПСО одмина во мирен ритам на игра во кој и двете екипи ги одмеруваа силите, па играчите со соло акции со удари од далечина се обидуваа да сторат нешто повеќе. Како одминуваше времето екипата на Фабрика Карпош – ГИМ ја превзеде иницијативата и вршеше жесток притисок кон голот на МЕПСО што вроди со плод со голови постигнати во 10та и 13та минута и водство од 2-0. До крајот на полувремето екипата на МЕПСО се обидуваше да постигне погодок и резултатски да се врати во игра но екипата на Фабрика Карпош – ГИМ со одлична игра во фаза на одбрана и напад не и остави многу простор за игра и го доби ова полувреме со резултат од 2-0. Во второто полувреме екипата на МЕПСО фрли се на една карта и тргна во тотална офанзива, но таквата отворена игра ја направи нивната одбрана ранлива што екипата на Фабрика Карпош – ГИМ вешто го искористи и преку контра напади успеа да ја зголемува предноста за конечна победа од 6-3.