Шампионот Матрикс сигурен во првиот дуел со ЈСП

Матрикс 7-3(3-2) ЈСП

Матрикс: Петре Даиловски 9’ 14’ 37’ Драган Брњарчевски 25’ 39’ Мирко Богески 6’ 23’
ЈСП: Велко Серафимовски 37’ Сабит Хусеини 17’ Златко Галамарев 20’

Прво полувреме во пеколен ритам одиграа екипите на Матрикс и ЈСП, првиот дел од полувремето и припадна на екипата на Матрикс која до 14та минута успеа да постигне 3 погодоци за високо водство од 3-0. Екипата на ЈСП не се откажуваше лесно од овој натпревар па тргна пожестоко кон голот на екипата на Матрикс и во последните минути од полувремето успеа да постигне два погодоци и да го намали водството на 3-2 резултат со кој се замина на полувремето. На стартот на второто полувреме екипата на Матрикс успеа да постигне два погодоци и повторно да се стекне со солидно водство од 5-2. По ова екипата на ЈСП со чести ротации на играчи и промена на тактика се обидуваше да фати резултатки приклучок но екипата на Матрикс со одлична игра во фаза на напад и одбрана успеа да го добие овој натпревар со резултат од 7-3.