Алкалоид и С.Ц. Борис Трајковски ги поделија бодовите

Алкалоид 5-5(3-3) С.Ц. Борис Трајковски

Алкалоид: Стефан Димовски 5’ 30’ Сунај Љазми 6’ Кристијан Арсовски 16’ Дениз Салковиќ 36’
С.Ц. Борис Трајковски: Влахо Костов 7’ Јован Димовски 9’ 14’ Александар 39′ Оливер Китановски 40′

Интересно прво полувреме ни прикажаа екипите на Алкалоид и С.Ц. Борис Трајковски со погодоци уште во раната фаза од полувремето. Прва до водство дојде екипата на Алкалоид со погодок во 5та минута а само минута подоцна успеа да го зголеми водството на 2-0. Оваа разлика ја примора екипата на С.Ц. Борис Трајковски да го подигне темпото на игра и да се префрли на противничката половина што вроди со плод па до 14та минута од полувремето успеа да дојде до целосен пресврт. Во последните минути од натпреварот екипата на Алаклоид успеа да реализира за реми на паузата од резултат од 3-3. Во второто полувреме екипата на Алкалоид успеа да искористи грешка во одбраната на С.Ц. Борис Трајковски и повторно да го превземе водството на 4-3. Екипата на С.Ц. Борис Трајковски се обиде со голман играч во фаза на напад да створи играч вишок во нападот што вроди со плод па во последните две минути од натпреварот се влезе со израмнет резултат од 5-5, во ваквата егал завршница ниту една од екипите не успеа да реализира па на крајот ги поделија бодовите.