Алкалоид со одлична игра во вториот дел за висока победа во дуелот со МЕПСО

МЕПСО 2-7(2-4) Алкалоид

МЕПСО: Александар Јоксимовски 16’ Диме Рошковски 17’

Алкалоид: Дарко Стевков 35’ Сунај Љазим 4’ 20’ 39’ Кристијан Арсовски 12’ Илија Арсовски 24’ Даниел Ристески 3’

Одличен почеток на екипата на Алкалоид во дуелот со МЕПСО. Во 4та минута се стекнаа со водство од 0-2. Екипата на МЕПСО со голман играч во фаза на напад правеше вишок играч и успеа да креира неколку шанси како би фатиле резултатски приклучок, но имаа слаба реализација а екипата на Алаклоид тоа го казни со нов погодок во 12та минута и водство од 0-3. До крајот на полувремето екипата на МЕПСО резултатски се приближи до Алкалоид но до полувремето не успеа целосно да се врати па на паузата замина со негатива од 2-4. Во второто полувреме екипата на МЕПСО со сите сили тргна во нападот обидувајќи се да ја намали разликата, со таквата отворена игра оставија голема празнина во одбраната па екипата на АЛкалоид успеа да го искористи тоа и преку контра напади да ги казнува за на крајот да го добие натпреварот со високи 2-7.