Аџибадем Систина и Ван Хоол во неизвесен финиш ги поделија бодовите

Аџибадем Систина 4-4(3-2) Ван Хоол

Аџибадем Систина: Кристијан Димковски 20’ Игор Ѓоргиевски 4’ 35’ Мирослав Неделковски 34’
Ван Хоол: Антонио Петровски 6’ 11’ 25’ Даниел Стаменковски 31’

Екипата на Аџибадем Систина одлично влезе во натпреварот против екипата на Ван Хоол и со погодокот на Ѓоргиевски во 4та минута успеа да дојде до предност од 1-0. По оваа негатива екипата на Ван Хоол се префрли на противничката половина и вршеше силен притисок што донесе резултат во 6та минута за израмнување на 1-1. Ова израмнување и даде дополнителен мотив да тргне уште пожестоко кон голот на Систина што им донесе целосен резултатски пресврт во 11та минута. До крајот на полувремето екипата на Аџибадем Систина беше таа која го бркаше резултатото а успеа со погодокот на Димковски да дојде до израмнување во последните секунди од полувремето на 2-2. Во второто полувреме екипата на Ван Хоол со третиот погодок на својот голман успеа повторно да го превземе водството на 2-3. По ова екипата на Систина беше во улога на екипа која што го брка резултатот, со сите сили се обидуваше да дојде до израмнување и фрли се на една карта. Екипата на Ван Хоол успеа да ја искористи таквата отворена игра на систина и со погодок во 31та минута да го зголеми водството на 2-4. Сепак екипата на Систина не се откажуваше од овој натпревар и со одлични завршни минути успеа да дојде до израмнување на 4-4. Во финишот од натпреварот екипата на Ван Хоол не успеа да реализира пенал и да ја однесе победата па екипите се задоволија со поделба на бодовите.