Аџибадем Систина ја отвори сезоната со победа над Пекабеско

Аџибадем Систина 12-3(4-2) Пекабеско

Аџибадем Систина: Далибор Дамјановиќ 3’ 4’ 22’ 39’ Златко Бошковски 9’ 23’ Влатко Кузманов 10’ 40’ Кристијан Димковски 21’ 31’ 37’ Ивица Петровски 34’
Пекабеско: Александар Спасовски 8’ Сухамед Бачко 8’ Бојан Александровски 22’

Десетата сезона на Бизнис Лигата на Македонија ја отворија екипите на Аџибадем Систина и Пекабеско, во овој натпревар секипата на Аџибадем Систина одлично стартуваше па со погодоци во трета и четврта минута се стегна со предност од 2-0. Екипата на Пекабеско како одминуваше времето успеа да ги консолидира своите редови и во 8та минута со два погодоци успеа да дојде до израмнување на 2-2. Сепак до крајот на полувремето екипата на Систина имаше повеќе од играта и успеа да постигне уште два нови погодоци за преднос од 4-2 резултат со кој се замина на полувремето. На стартот на второто полувреме екипата на Систина успеа да постигне уште еден погодок и да го зголеми водството од полувремето, на ова одговори екипата на Пекабеско со погодок за намалување на негативата. ДО крајот на натпреварот екипата на Аџибадем Систина ја контролираше играта и успеа да ја однесе победата во овој натпревар со резултат од 12-3