Вип немаше доволно сили за пресврт во дуелот со Телеком

Вип 2-4(1-3) Македонски Телеком

Вип: Сашо Србаков 28’ Мартин Тодоровски 15’
Македонски Телеком: Михајло Лазаревски 4’ 40’ Стефан Наскоски 8’ Даниел Анчевски 1’

Првата фаза од дуелот помеѓу Вип и Македонски Телеком и припадна на екипата на Телеком која успеа да постигне погодок уште во првата минута и да ја изненади екипата на Вип. Во 4та минута екипата на Телеком изведе одличен контра напад кој го релизираше Лазаревски за водство од 0-2, во 8та минута уште една одлично воиграна акција и водство од 0-3 за екипата на Телеком. По оваа негатива екипата на Вип се обидуваше со чести ротации на играчи да ја пронајде вистинската игра како би фатиле резултатски приклучок. До крајот на полувремето екипата на Вип успеа да постигне погодок од белата точка и да го намали водството на 1-3 резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме екипата на Вип ја превзема иницијативата и се префрли на противничко поле вршејќи силен притисок кон голот на Телеком, кон средината на полувремето успеаа да постигнат погодок и да се добилжат до само еден гол негатива. Во последните минути од натпреварот беа вистинска драма во која екипата на Вип постојано напаѓаше а екипата на Телеком одлично го чуваше својот гол и во последната минута успеа да искористи кикс во одбраната на Вип и да стави точка на овој натпревар кој го доби со 2-4.