Во дерби натпревар Уника ја совлада Окта

УНИКА 5-4(1-4) Окта

УНИКА : Беким Љута 7”, Арбен Нухиу 32” 36”, Фисник Нухиу 30” 31”
Окта: Владислав Илиќ 2” 17”, Александар Jофчевски 3”, Иван Димитриевски 18”

Екипата на Окта имаше одличен старт во дуелот со Уника. Во текот на целото прво полувреме Окта ја имаше иницијативата и со одлично поставена игра во делот на нападот доаѓаше до отворени шанси за гол. Во раната фаза на натпреварот преку Илиќ и Јофчевски дојде д оводств од 0-2, но Љута кај Уника успеа да намали на 1-2. Се играше егал натпревар се до самиот финиш од првото полувреме кога Илиќ повторно го зголеми водството на 1-3, на кој му се приклучи Димитриевски за конечни 1-4 на полувремето.
Во второто полувреме кај екипата на Уника проработе дуото Фисник-Арбен кој со четири гола не само што успеаа да направат целосен пресврт во натпреварот туку и да ја водат Уника до тесна победа од 5-4 на ово јнатпревар.