Во инфаркт завршница Фабрика Карпош – ГИМ славеше над Аџибадем Систина

Фабрика Карпош – ГИМ 4-2(2-0) Аџибадем Систина

Фабрика Карпош – ГИМ: Филип Илиевски 1” 25”, Бобан Јоноски 5”, Лазар Божиновски 39”
Аџибадем Систина: Ивица Петровски 30”, Кристијан Димковски 37”

Дуелот помеѓу екипите на Фабрика Карпош – ГИМ Аџибадем Систина започна со цврста одбрана која беше на ивица на фаул во секој од дуелите на двете страни. Во ваквата агресивна игра тешко се доаѓаше до отворена шанса за гол. Прва до погодок дојде екипата на Фабрика Карпош – ГИМ преку Илиевски во 1”, на кој му се приклучи и Јоноски по успешно реализиран пенал во 5”. Кај екипата на Аџибадем Систина изостана реализацијата па Фабрика Карпош – ГИМ на полувремето замина со водство од 2-0.
Во второто полувреме епипата на Фабрика Карпош – ГИМ одлично започна и во 25” од контра напад преку Илиевски го зголеми водството на 3-0. Екипата на Аџибадем Систина во својте редови внесе голман-играч како би се вратила во натпреварот. Со ваквата поставеност Аџибадем Систина преку Петровски 30” и Димковски 37” успеа да намали на 3-2. Екипата на Фабрика Карпош – ГИМ не дозволи изненадување па во самиот финиш преку Божиновски 39” поведе со 4-2, резултат со кој завржи овој натпревар.