Во крајно возбудлив натпревар Фабрика Карпош-ГИМ го совлада Матрикс

Фабрика Карпош – ГИМ 3-1(1-0) Матрикс

Фабрика Карпош – ГИМ: Филип Илиевски 19” 34”, Кире Крстевски 24”
Матрикс: Тони Брњарчевски 29”

Во високо темпо и ритам започна натпреварот помеѓу екипите на Фабрика Карпош-ГИМ и Матрикс. На двете страни се играше цврст фудбал, екипите беа максимално мотивирани, и во текот на целото прво полувреме се играше чисто во одбраната со добар проток на топката во нападот. На двете страни тешко се доаѓаше до отворена шанса за гол. Иако се играше крајно израмнет фудбал, екипата на Фабрика Карпош-ГИМ во самиот финиш од полувремето 19” преку Илиевски успеа да постигне гол за водство од 1-0. Со овој резултат се отиде на полувремето.
Во второто полувреме и двете екипи продолжија во ист ритам. Крстевски кај Фабрика Карпош-ГИМ преку контра напад успеа да постигне гол и со тоа го зголеми водство на 2-0. Екипата на Матрикс преку Брњарчевски 29” го намали водството на 2-1 по што следеа низа промашувања од добро изградени позиции. Во ваквата игра екипата на Фабрика Карпош-ГИМ успеа да ја задржи предноста и да дојде до победа од 3-1.